english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jihomoravský hejtman Grolich navštívil město Mersin

Delegace Jihomoravského kraje (JMK), vedená hejtmanem J. Grolichem, ve dnech 9. – 12. listopadu 2021 navštívila jihoturecký Mersin a okolí. Cílem cesty bylo prozkoumat možnosti partnerské spolupráce s tureckými protějšky a nastavit dlouhodobější spolupráci s tímto velice perspektivním regionem.  

Po úvodním setkání se starostou Mersinu p. Vahapem Secerem, následovalo slavnostní zasazení dvou magnolií před budovou radnice. Obsahem samotného jednání starosty a hejtmana poté byla diskuze o možnostech vzájemné spolupráce, zejména v oblasti ekologie a boji proti změnám klimatu. Další z témat - podpora začínajících podnikatelů prostřednictvím regionálního inovačního centra - byla dále diskutována i s prezidentem Mersinské průmyslové a obchodní komory (MTSO). Jednání s guvernérem mersinské provincie, p. Ali Ihsanem Su, ještě podrobněji představilo turecký region jihomoravské delegaci.  

Dalším bodem návštěvy Jihomoravanů byla česká investice u Adany. Největší výrobce autobusů v Turecku, TEMSA, je díky investici skupiny PPF významným a viditelným českým prvkem v oblasti. Návštěva a prohlídka továrny TEMSA poukázala na možnosti výroby i odbytu též elektricky poháněných autobusů. Následná diskuze na obchodní komoře ve městě Tarsus dále přiblížila potenciál tohoto regionu.  

Zástupci JMK na závěr pobytu pozvali turecké partnery na návštěvu svého kraje a dohodli se na několika konkrétních tématech pro budoucí spolupráci, která budou dále rozpracována. 

 

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře 

Galerie


Governor of S. Moravia