english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Turecko představilo nový strategický dokument a akční plán pro inteligentní dopravní systém

 Dle tureckého statistického úřadu (TÜIK) mezi léty 2010 a 2018 stoupl počet obyvatel v tureckých městech o 35% a celkový počet osobních automobilů o 64,33%. Vědomi si rapidně pokračující urbanizace a houstnoucí dopravy, turecké státní orgány přistoupily k přípravě strategického dokumentu zaměřujícího se na rozvoj inteligentního dopravního systému (ITS) v zemi.  

Tento strategický dokument vychází z národní strategie pro smart cities, který Ankara představila v prosinci 2019. Hlavními strategickými cíli dokumentu jsou: rozvoj ITS infrastruktury; zajištění udržitelné inteligentní mobility a bezpečnosti silničního provozu a řízení; vytvoření obyvatelného prostředí a vědomé společnosti; ale také efektivní sdílení dat včetně zajištění jejich bezpečnosti. Za implementaci cílů přebralo zodpovědnost Ministerstvo urbanistiky a životního prostředí, které je také zodpovědné za nastavení standardů a monitoring pokroku v dané věci. Turecká asociace municipalit (TBB) poté byla pověřena poskytováním nutné podpory, kterou města při naplňování strategie mohou potřebovat.  

Na základě tohoto strategického dokumentu byla založena pracovní skupina, ve které jsou mimo Ministerstva urbanistiky a životního prostředí zástupci Ministerstva průmyslu a technologií, Ministerstva vnitra, Ředitelství silnic a dálnic (KGM), policie, četnictva, municipalit, univerzit, relevantních vládních výzkumných institucí a nevládních organizací. Zadáním této pracovní skupiny je vytvoření národní ITS architektury, na které by byly postaveny jednotlivé systémy municipalit.  

Této unikátní situace, tedy rapidně se rozvíjejícího se největšího evropského trhu přijímajícího zásadní strategické dokumenty, se snaží využít i plánovaný projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí, nazvaný „Smart Cities Turecko“. Tento projekt se bude snažit využít konkrétních příležitostí vycházejících ze současné strategie, tedy technických řešení nabízejících chytré řízení dopravy umožňující plynulejší jízdu ve městě, efektivnější a rychlejší způsoby parkování, zamezení přetíženosti silnic, kontrolu čistoty vzduchu ve městě či efektivnější fungování veřejné dopravy vedoucí k plynulejšímu provozu.  

PROPED se uskuteční za spolupráce s TBB od 12. do 17. října tohoto roku v Ankaře a dalších tureckých městech. V současné situaci je stále možná osobní účast přímo v Turecku, situace je ovšem zastupitelským úřadem průběžně monitorována a může nastat online varianta formou e-PROPEDu.   

 

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře 

Nazlı Altuntaş, obchodní oddělení Velvyslanectví ČR v Ankaře