english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Turečtí starostové zavítali do Česka

Společně s Tureckou unií municipalit (TBB) zorganizovalo Velvyslanectví České republiky v Ankaře (ve dnech 24. až 27. listopadu) cestu vybraných tureckých starostů do České republiky. Cílem této mise bylo nejen navázat nová partnerství mezi našimi a tureckými městy, ale také podpořit české firmy aktivní na poli smartcities.  

Projekt financovaný z prostředků na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) do Česka přivedl starosty měst Kayseri, Canakkale, Kutahya, Sirnaku a Ilgazu. Tato skupina byla dále doprovázena třemi zástupci TBB, včetně náměstka generálního sekretáře organizace, hlavou delegace byl poté předseda skupiny přátel České republiky v tureckém parlamentu, pan Salim Civitcioglu. Kromě setkání s představiteli pražského magistrátu v rezidenci primátora a zástupci Pražského dopravního podniku, měli turečtí hosté možnost se seznámit s unikátními řešeními pražských firem (např.: iterait3dsence či Krutart) či se v Černínském paláci setkat s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapu. V Brně poté došlo k jednání s primátorkou města Markétou Vaňkovou i hejtmanem Janem Grolichem. Návštěva Jihomoravského inovačního centra (JIC) organizovaná Regionální hospodářskou komorou v Brně poté nabídla unikátní řešení jihomoravských firem, která byla pro většinu přítomných úplnou novinkou.   

Ať už šlo o unikátní řešení sběru odpadu pomocí chytrého koše od Hestego, chytré rostliny firmy Moram CZ či monitoring stavu městské zeleně od společnosti World from Space, turečtí starostové měli z čeho vybírat. Inspirací se po té mohla stát také chystaná chytrá čtvrť Chytré Líchy odprezentovaná starostou Židlochovic Janem Vitulou. Cesta posloužila také jako prvotní kontakt s teritoriem pro zainteresované o účast na velké smart city akci v Ankaře, plánované na první polovinu roku 2022. Česká republika na této svého druhu největší smart city akci v Turecku plánuje vlastní stánek i dodání řečníků do doprovodného programu. Na závěr cesty poté starostové zavítali do Valašského meziříčí, aby se poklonili památce vojáků Osmanské říše padlých v průběhu První světové války.  

Velvyslanectví v Ankaře bude nadále udržovat s městskými představiteli funkční kontakty a monitorovat potenciál pro řešení našich firem. Chytrá města budoucnosti a s tím spojený business naskýtají ve státě s 23 municipalitami majícími více než milion obyvatel spoustu možností.   

 

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře.   

 

Galerie


Mayor's Trip to CR