english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Turečtí zástupci rybářského průmyslu v Čechách

Česká republika se může pochlubit unikátním rybníkařským systémem z konce 16. století, společností produkující největší množství sladkovodních ryb v Evropě, či tím, že v oblasti exportu akvarijních ryb ji celosvětově patří 4. místo.

Všechny tyto věci plus výbornou vědeckou úroveň našich zemědělských univerzit, mohlo od 13. do 17. října obdivovat 9 tureckých podnikatelů, expertů v oblasti chovu ryb i zástupců tureckého ministerstva zemědělství v rámci projektu PROPED zorganizovaném zastupitelským úřadem v Ankaře.

Asociace středomořských exportérů (AKIB) je institucí odpovědnou za plánovanou výstavbu největších sladkovodních sádek na světě poblíž města Adana. I z tohoto důvodu předseda AKIB s dalšími čtyřmi členy organizace, proděkankou istanbulské univerzity a zástupci tureckého ministerstva zemědělství zavítali 3. řijnový týden do České republiky na několikadenní pobyt. V jeho průběhu jim byly představeny úspěchy Jihočeské univerzity i České zemědělské univerzity v Praze v obasti chovu ryb, kapacity rybníkářství Třeboň i Pohořelice, technická pokročilost společnosti AGRICO i fungování společnosti Petra-Aqua, soustředící se na chov akvarijních ryb.

Jelikož v rámci plánovaného komplexu sladkovodních sádek vznikne i vědecké cetrum, pevně věříme, že cesta turecké delegace napomůže českému zapojení do jeho výstavby i realizaci společných výzkumných projektů. Naději na úspěch má i export kaprů do Turecka, jelikož ono samo nestačí uspokojovat domácí poptávku po kaprovitých rybách. Doposud je dováží převážně z Ukrajiny, nicméně je zde šance, že i přes vyšší náklady na chov ryb v tuzemských podmínkách budeme schopni s tureckými partnery v dané oblasti navázat výhodná obchodní partnerství.

Pavel Daněk, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Turecku

Galerie


fishery