english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Udržitelný eko-turismus a efektivní management národních parků

Náměstek NP KRNAP Jakub Kašpar, společně s doc. Martinou Páskovou – členkou Poradního výboru Globální sítě geoparků, navštívili ve dnech 10. až 13. října Turecko. Účelem jejich cesty byla účast na konferenci organizované velvyslanectvím ČR v Ankaře, za spolupráce s tureckým ředitelstvím národních parků, a expertní jednání s organizacemi v Ankaře, Kayseri i Nevsehiru. 

Konference zaměřená na udržitelný turismus, při které Jakub Kašpar zdůrazňoval manažerské možnosti řídících orgánů jednotlivých národních parků, a kde Martina Pásková sdílela svoji zkušenost s globální sítí geoparků, proběhla za účasti cca 150 hostů dne 11. října 2022. Prezentace zástupců z ČR byly doplněny vystoupeními tureckých kolegů z Generálního ředitelství pro národní parky a Peterem Pecháčkem z ankarské kanceláře FAO, jenž je věnoval biodiverzitě.  

Kromě účasti na konferenci v Ankaře se naši experti setkali s Tureckou národní komisí pro UNESCO, zástupci ministerstva kultury a zemědělství (pod které spadá problematika národních park) a uskutečnili několik jednání v Kayseri a oblasti Kapadokie. Jednání v Kayseri s managementem resortu Erciyes byla zaměřená na možnou spolupráci s českými zimními resorty i na možnosti, které pro oblast Kapadokie nabízí globální síť geoparků. Na oblastní správě národního parků Kapadokie jsme se naopak věnovali zejména unikátnosti oblasti a jeho turistickému potenciálu. Během cesty bylo navázáno hned několik perspektivních partnerství, na kterých je do budoucna možné stavět.  

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře 

Galerie


National Parks