english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

100. výročí rozluštění chetitského písma B. Hrozným

Dne 30.5. 2016 byla v prostorách Muzea  Anatolské civilizace  zahájena výstava věnovaná 100. výročí rozluštění chetitského písma prof. B. Hrozným.

Dne 30.5. 2016 byla v prostorách Muzea  Anatolské civilizace  zahájena výstava věnovaná 100. výročí rozluštění chetitského písma prof. B. Hrozným. Výstavu  zahájili  ředitel muzea  E. Sagir spolu s velvyslancem ČR  v Ankaře P. Kavkou. Výstava, jejíž obsah byl sestaven jak Univerzitou Karlovou, tak i pracovníky Náprstkova muzea, se skládá z třiceti panelů odrážejících historii Chetitů, jejich říše a jazyka, jakož i životní dráhu prof. B. Hrozného.

 Prof. B. Hrozný se ve své vědecké práci věnoval otázkám staroorientálních dějin a vytvořil první přepisy a překlady téměř sta „chetitsko“- hieroglyfických nápisů. Kromě rozluštění písma sestavil první stručnou mluvnici chetitského jazyka a zjistil, že chetitština patří do skupiny tzv. indoevropských jazyků, je tedy příbuzná s řečtinou a latinou. Rozluštěním jazyku starověkých Chetitů položil prof. B. Hrozný základy chetitologie.

 Výstava poskytuje rovněž doklady o archeologických vykopávkách B. Hrozného na území dnešní Sýrie (Tell Erfad, Šech Sad) a Turecka (Kayseri na kopci Kultepe), na kterém Chetité v minulosti pobývali.

Výstava, která potrvá do 20. června 2016 v důstojných prostorách  Muzea Anatolské civilizace  zajisté zaujme všechny zájemce o starověké civilizace.

foto2

foto2

 

foto1

foto1