english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic in Ankara
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda vlády ČR J. E. pan Andrej Babiš navštívil Turecko

Předseda vlády ČR J. E. pan Andrej Babiš uskutečnil ve dnech 2. - 4. 9. 2019 třídenní návštěvu Turecka, na které byl doprovázen místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu panem Karlem Havlíčkem, náměstkyní Kabinetu předsedy vlády paní Tünde Barthou, státní tajemnicí pro EU paní Milenou Hrdinkovou, náměstkem ministra financí panem Ondřejem Landou, náměstkem ministra průmyslu a obchodu panem Janem Dejlem a ředitelem Odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany panem Tomášem Kopečným. Oficiální delegaci doprovázelo na 45 podnikatelů vedených předsedou Hospodářské komory panem Vladimírem Dlouhým a 10ti člennou mediální delegací. 

Předseda vlády byl v Ankaře přijat s nejvyššími státními poctami v prezidentském paláci, kde jednal tete-a-tete s prezidentem Turecké republiky J. E. panem Recepem Tayyipem Erdoganem, následně proběhlo jednání rozšířeného formátu delegací, společná tisková konference předsedy vlády ČR a prezidenta Turecka a nakonec slavnostní večeře. V prezidentském paláci se rovněž uskutečnilo jednání pana ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka s ministrem pro energetiku Turecka panem Fatihem Dönmezem. V Ankaře se dále uskutečnila jednání s předsedou Velkého národního shromáždění Turecka panem Mustafou Sentopem a ministryní obchodu Turecka paní Ruhsarou Pekcan, separátně jednal místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu pan Karel Havlíček v doprovodu delegace zbrojařských firem rovněž s prezidentem obranného průmyslu Turecka panem Ismailem Demirem. Předseda vlády zahájil v Ankaře podnikatelské zasedání organizované obchodní komorou TOBB, jehož se zúčastnilo na 300 českých a tureckých firem.

V Istanbulu zahájil předseda vlády obchodní forum organizované obchodní komorou DEIK, setkal se s předsedou Anadolu Group (významný rodinný koncern investující v ČR) i hlavním dodavetelem vozidel Škoda Yüce Auto. Za účasti ministra průmyslu a technologií Turecka pana Mustafy Varanka navštívil předseda vlády ČR Teknopark Istanbulské technické univerzity (jedna z nejlepších v Evropě i ve světě z hlediska podpory inovací a technologií, provozující vědecký a technologický park a inovační hub), zahájil mezinárodní potravinářský veletrh a český stánek na CNR Food Istanbul, přijat byl rovněž guvernérem Istanbulu panem Alim Yerlikayou, s nímž byla projednána spolupráce v oblasti cestovního ruchu a diskutována otázka migrace.

Návštěva předsedy vlády ČR v Turecku měla zásadní ekonomický rozměr. Jednání otevřela pro české subjekty nové možnosti v obranném a energetickém sektoru i na poli nových technologiích, přičemž společným cílem je navýšit obchodní výměnu ze současných necelých 4 mld. USD na 5 mld. USD. Na přípravě návštěvy se podílely Úřad vlády ČR, zastupitelský úřad ČR v Ankaře, generální konzulát v Istanbulu a Hospodářská komora.

Galerie


Prime Minister