česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na kazachstánské vodárenské výstavě Aquatherm Almaty 2022

České firmy Kubíček VHS, TopolWater, Dekonta, IN-EKO Team a Česká vodárenská aliance se představily ve dnech 7.-9. září 2022 v rámci společné české expozice na mezinárodní výstavě Aquatherm Almaty 2022. Česká účast, která obdržela ocenění za „nejlepší debut“, byla organizována agenturou CzechTrade v rámci projektu NOVUMM KET, spolufinancovaného z evropských fondů. Několik dalších českých firem se představilo v rámci svých samostatných stánků ve spolupráci s místními partnery.

AQUATHERM Almaty 2022 byl v pořadí již 14. ročník mezinárodního veletrhu, který se zaměřuje na energeticky úsporné vytápění, ventilaci, klimatizaci, průmyslové chlazení, úpravu vody, obnovitelnou energii, vodovodní instalaci a bazény. Letošní ročník představil 115 účastníků z 12 zemí světa, společný český stánek byl zorganizován po několikaleté pauze. Kazachstánský veletrh AQUATHERM byl zařazen mezi státem podporované akce v rámci projektu NOVUMM KET, spolufinancovaného z OP PIK, přítomné české firmy tak mohly využít dotované účasti na společné expozici. 

V rámci společné české expozice se představily čtyři české firmy z oboru očisty odpadních vod, a to Kubíček VHS, TopolWater, Dekonta, IN-EKO Team. Zejména firmy Kubíček VHS a TopolWater jsou na kazachstánském, ale i sousedních trzích známé a dobře zavedené firmy z oboru vodohospodářství. Další firmy z oblasti ekologických technologií zastupovala Česká vodárenská aliance, která sdružuje dvacítku firem, specializujících se na investiční výstavbu, návrhy a plány výstavby vodárenských projektů, hydroelektráren, přehrad a hrází, obnovu vodních zdrojů, analýzu a čištění všech druhů vod, výstavbu a rekonstrukci technických sítí samospráv a místních území, geologii a hydrogeologii, bezodpadové technologie a software s dopadem na oblast životního prostředí. Kromě společného stánku se výstavy AQUATHERM Almaty 2022 zúčastnily další české firmy Minib, Abo Valve a Wavin Czechia, a to na stáncích místních partnerů.

Ekonomická diplomatka Olga Kalinová v doprovodu ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty Petra Jurčíka navštívila společnou expozici a diskutovala s českými firmami o jejich aktivitách na trhu Kazachstánu i Kyrgyzstánu a o příp. asistenci ze strany zastupitelského úřadu. Tato podpora mmj. navázala na podnikatelskou misi českých firem do Kyrgyzstánu z dubna 2022, která byla zaměřena na zelené technologie a očistu vody a v jejímž rámci se uskutečnila dvě podnikatelská fóra v Biškeku a Issyk-Kulské oblasti.

 

Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Česká účast na výstavě Aquatherm 2022 / Участие чешских компаний на выставке Aquatherm 2022