česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká zemědělská technika a živočišná výroba na výstavě KazAgro/KazFarm 2022 v Astaně

Pět českých zemědělských firem prezentovalo svoji produkci živočišné výroby a zemědělské mechanizace v rámci oborové výstavy KazAgro/KazFarm ve dnech 12. – 14. října 2022 v kazachstánském hlavním městě Astaně. Společnosti ISB Genetics, CHD Impuls, Zetor, Farmet a JK Machinery jsou již na místním trhu zavedené značky a jejich místní obchodní partneři, kteří je na výstavě představovali, výrazně přispívají k jejich propagaci a prodejním úspěchům. Českou stopu na výstavě KazAgro/KazFarm 2022 podpořil velvyslanec ČR Rudolf Hykl, který seznámil ministra zemědělství Kazachstánu Erbola Karašukejeva s přítomnou českou produkcí, a dále navštívil jednotlivé stánky v doprovodu ekonomické diplomatky Olgy Kalinové a zemědělského experta velvyslanectví Artoma Lukašova.

Výstava KazAgro/KazFarm představuje tradiční zemědělskou událost v hlavním městě Kazachstánu Astaně. Tematicky se jubilejní 10. ročník týkal oblasti živočišné výroby, vč. chovu skotu, drůbeže, krmiv, veterinárních preparátů, též rostlinné výroby, zejména semenné selekce, skladování zrní, zpracování odpadů, dále zemědělských technologií a potravinářství. Letošního ročníku výstavy se zúčastnilo na 300 společností z 20 zemí světa, česká účast byla realizována formou jednotlivých firemních stánků.

Zástupci české firmy ISB Genetics, úspěšně dodávající do Kazachstánu plemenný skot, vystavovali společně s partnerem BKN Agro. Do jejich portfolia patří taktéž genetický materiál. Českou produkci bylo možné vidět na stáncích místních partnerů firem CHD Impuls, Farmet a JK Machinery. CRI Genex dodává na trh Kazachstánu ve spolupráci s CHD Impuls tisíce ks inseminační dóz pro plemenný skot české provenience. Firma Astana AgroPartner úspěšně prodává kultivátory značky Farmet. Pro Dikan je česká značka JK Machinery, výrobce třídičů a čističek osiva, nejvýnosnějším brandem, proto prezentace jejich stánku byla založena výlučně na této značce. Firma Meridian Systems, distributor traktorů Zetor v Kazachstánu, si zakládá na propagaci české kvality.

V rámci výstavy bylo možné vidět několik kusů vystavené české techniky, a to kultivátor Farmet, čističky osiva JK Machinery a traktor Zetor v rámci venkovní expozice. Techniku značky Farmet představil velvyslanec Rudolf Hykl osobně ministrovi zemědělství Kazachstánu Erbolu Karašukejevovi, který výstavu navštívil v rámci oficiální delegace. Informoval ho taktéž o dodávkách českého zboží v oblasti genetiky, veterinární produkce, krmiv a zemědělských strojů, které ČR do Kazachstánu úspěšně vyváží. Ministr Karašukejev především podtrhl zájem Kazachstánu o spolupráci v oblasti dodávek plemenného skotu a genetického materiálu.

Velvyslanec Hykl s firmami diskutoval též o příp. formách podpory ze strany zastupitelského úřadu. Mezi ty patří i dotovaná účast na výstavách či podnikatelské mise. V roce 2021 se velvyslanectví zúčastnilo výstavy KazAgro/KazFarm ve formě národního stánku financovaného z rozpočtu projektů ekonomické diplomacie Ministerstva zemědělství ČR, stejný projekt je plánován na rok 2023. V případě zájmu o účast je možné kontaktovat pracovníky obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Astaně.
 

Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Astaně

Galerie


Účast CZ firem na výstavě KazAgro 2022 / Чешское участие на выставке KazAgro 2022