česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Astana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se představily na výstavě Food Expo 2022 v Almaty

Česká filtrační zařízení, pivovary, pece a nápojové linky se představily na potravinářské výstavě FoodExpo v Almaty ve dnech 2.- 4. listopadu 2022. Na samostatných stáncích firem Omnipol, J4, Anticoro Babik, Bílek Filtry, Destila a Pali vystavovali čeští zástupci i místní partneři, někteří z nich využili podpory státu pro účast na výstavách a veletrzích. Velvyslanec ČR Rudolf Hykl se v rámci své pracovní cesty do Almaty zúčastnil oficiální ceremonie zahájení výstavy a navštívil jednotlivé stánky firem. Cílem bylo podpořit jejich účast na výstavě a projednat možnosti případné podpory ze strany zastupitelského úřadu.

Zemědělská a potravinářská výstava Food Expo sdružuje různá odvětví, v rámci kterých se mohou prezentovat firmy z oborů živočišné a rostlinné výroby, balení, HoRex, čištění, filtrace, skladování a mražení. Letošního ročníku výstavy se zúčastnilo přes 450 firem z 28 zemí světa, vč. 9 národních pavilónů (Nizozemí, Polsko, Německo, Bělorusko apod.). České firmy v roce 2022 nebyly zastoupeny v rámci společného stánku, nýbrž samostatně, některé z vystavujících využili dostupných forem státní podpory pro účast na výstavách a veletrzích např. ze strany CzechTrade. 

Velvyslanec ČR Rudolf Hykl se v doprovodu ekonomické diplomatky Olgy Kalinové, ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade Almaty Petra Jurčíka a zemědělského experta velvyslanectví Artoma Lukašova zúčastnil, jako čestný host a jediný představitel státu na úrovni vedoucího mise, oficiálního zahájení výstavy a obchozu výstavy jako součást oficiální delegace v čele s náměstkem ministra zemědělství Kazachstánu Abulchaira Tamabeka. V rámci úvodního představování firem velvyslanec prezentoval náměstkovi ministra produkci a služby českých firem Bílek Filtry a Omnipol vč. plánovaných projektů dodávek českých technologií do okolních regionů.

Následně česká delegace navštívila stánky jednotlivých českých firem a diskutovala o jejich aktivitách na kazachstánském trhu vč. možností konkrétní pomoci ze strany zastupitelského úřadu. Byla tak informována o vzrůstající poptávce po technologiích firmy J4 v Rusku, firma v minulosti dodala pece do pekárny Aksaj Nan na jihu Kazachstánu. Naopak firma Anticoro Babik se potýká s potížemi při dodávkách na ruský trh s ohledem na sankční položky u řady komponentů a hledá nová odbytiště pro své potravinářské stroje z nerezavějící oceli. Firma Omnipol projednává dodávky investičních celků do sladoven a pivovarů v jižních regionech Kazachstánu. Technologie vystavujících českých firem byly velvyslancem ČR následně ústně i prostřednictvím podkladových materiálů zaprezentovány v průběhu jednání s vedením Almatinské a Žetysuské oblasti v rámci jeho pracovní návštěvy regionů ve dnech 2.-3. listopadu 2022. S firmami byla též projednána možnost uspořádání podnikatelské mise potravinářských technologií na příští rok a byl ustaven přímý kontakt se zemědělským expertem velvyslanectví, který firmám přislíbil asistenci při vyhledávání potenciálních klientů.


Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Astaně

Galerie


Food Expo Almaty 2022