česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Energetika a zemědělství tématem návštěvy velvyslance v Mangistauské oblasti Kazachstánu

Velvyslanec Rudolf Hykl jednal dne 31. května 2022 regionálním centru Mangistauské oblasti Kazachstánu městě Aktau s hejtmanem oblasti Nurlanem Nogayevem a s vedením Mangistauského jaderně-energetického komplexu. V rámci návštěvy byly prezentovány české firmy a technologie v oblasti energetiky a strojírenského průmyslu, dále české dopravní prostředky a zemědělství.

Základem ekonomiky Mangistauské oblasti je těžba ropy a plynu, která zaujímá více než 90%-ní podíl na průmyslu regionu. Na území této oblasti se nachází 59 nerostných nalezišť, odhadované zásoby ropy převyšují 3 mld. tun. V oblasti je zaregistrováno více než 500 průmyslových podniků, z nich velká část patří velkým zahraničním investorům, jako jsou CNPC, Shlumberger, Halliburton, Arcelor Mittal, Maersk Oil a další. Oblast na jihu hraničí s Uzbekistánem a Turkmenistánem. Město Aktau se nachází na břehu Kaspického moře a představuje významný tranzitní, logistický a energetický hub Kazachstánu (propojení na ropovod Aktau-Samara). Zajímavou perspektivu region též nabízí v oblasti zemědělství a rozvoje cestovního ruchu.

V průběhu jednání velvyslance Hykla s hejtmanem Mangistauské oblasti Nurlanem Nogajevem byly prodiskutovány otázky vzájemné spolupráce ČR s regionem. Mangistauská oblast je dle slov hejtmana Nogajeva připravena k vytvoření příznivých podmínek pro zahraniční investory a pro rozvoj incomingového cestovního ruchu. Díky svému ekonomickému potenciálu vycházejícímu z těžby ropy a plynu, je pro české firmy atraktivní příležitostí do budoucna spolupráce v oblastech jak přímo s těžbou, energetikou a průmyslem souvisejících, tak v projektech modernizace infrastruktury a ekologie.  S ohledem na klimatické podmínky regionu a problémy s vodou pro zemědělské a pitné účely představují perspektivu též české technologie čištění a zpracování vody. Velvyslanec Hykl během jednání představil český průmyslově energetický sektor, jakož i další firmy s perspektivou dodávek nemocničního vybavení, civilních letadel, rekonstrukce letišť, technologií chovu ryb, plemenného skotu a zemědělské mechanizace. Hejtman Nogajev v této souvislosti přislíbil podporu velvyslanectví i projektům českých firem v oblasti. Za českou  stranu se jednání zúčastnila ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu O. Kalinová,  zemědělský expert velvyslanectví A. Lukašov a ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Almaty P. Jurčík.

Součástí pracovní cesty velvyslance bylo jednání v čele 9-členné podnikatelské mise, zaměřené na dodávky technologií pro elektrárny a organizované zahraniční kanceláří CzechTrade Almaty, s vedoucími představiteli Mangistauského jaderně-energetického komplexu (MAEK), zásobujícího elektřinou, teplem a pitnou vodou převážnou část obyvatelstva a průmyslu oblasti. V průběhu jednání byly představeny technologie firem ZVVZ Enven, LDM, Orgrez, Sigma, Envites a Vítkovice energetické strojírenství. Zájem ze strany představitelů MAEK byl projeven o průmyslové armatury, pumpy a očistné technologie.

Mise CzechTrade, která ve dnech 30.5.-1.6.2022 navštívila Atyrauskou, Mangistauskou oblast a hlavní město Nur-Sultan, byla organizována ve spolupráci a s podporou Velvyslanectví ČR v Kazachstánu vč. osobní účasti diplomatů na jednáních


Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Návštěva velvyslance v Aktau / Визит Посла в Актау