česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Astana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání v Almatinské a Žetysuské oblasti Kazachstánu na podporu obchodně-ekonomických styků s ČR

Velvyslanec ČR Rudolf Hykl v doprovodu pracovníků zastupitelského úřadu v Astaně jednal ve dnech 2. – 3. listopadu 2022 s hejtmany Almatinské a nově vytvořené Žetysuské oblasti Kazachstánu s cílem podpořit vzájemnou obchodně-ekonomickou spolupráci s regiony a zájmy českých, především zemědělských firem. V Žetysuské oblasti mmj. proběhlo setkání české delegace s vedením odborů zemědělství a podnikání před početnou skupinou zástupců místního zemědělského a potravinářského businessu. Součástí prezentace bylo vystoupení dvou představitelů místních partnerů českých firem Zetor a JK Machinery.

Almatinská oblast se nachází na jihovýchodě Kazachstánu v okolí nejobydlenějšího města země Almaty, které má samostatný status. Patří do ní 9 okresů vč. aglomerace v okolí Almaty, oblastním městem se nově stal Konaev (bývalý Kapšagaj). Žetysuská oblast, vydělená od června 2022 z původní Almatinské oblasti, hraničí s Čínou a má 8 okresů a oblastním městem Taldykorgan. Obě oblasti jsou významné z hlediska zemědělství a potravinového zabezpečení jižní metropole, nachází se zde řada významných potravinářských podniků. Největší podíl na ekonomice oblastí zaujímá zpracovatelský průmysl. Je zde potenciál pro rozvoj cestovního ruchu v souvislosti s přítomností významného podílu vodních zdrojů  a horského terénu. Rozvoj obchodu a logistiky souvisí zejména s výhodnou pozicí oblastí na hranici Číny a Kyrgyzstánu a jsou tak součástí inciativy „Západní Čína-Západní Evropa“ jakožto alternativa původní Hedvábné stezky. Na hranici s Čínou nachází významná zóna volného obchodu „Khorgos“.

Hejtman Almatinské oblasti Marat Sultangazijev v průběhu jednání s velvyslancem ČR Hyklem dne 2. listopadu 2022 uvítal zájem české  strany o přímou ekonomickou spolupráci s oblastí, mezi další perspektivní obory uvedl kulturu, rozvoj cestovního ruchu a vzdělávání. Turistický potenciál oblasti je možné dle hejtmana podpořit investicemi do lázní s horkými prameny a infrastruktury, uvítají též zkušenosti ČR se získáním lázeňského statusu. Perspektivu mmj. představuje stavebnictví s ohledem na vybudování nového oblastního centra Konaev. V návaznosti na nedávnou návštěvu prezidenta Tokajeva v oblasti je důraz kladen na oblast vzdělávání např. vybudováním akademického městečka, oblast má zájem o transfer CZ technologií a know-how v oborech jako je zemědělství, strojírenství apod.

Hejtman Žetysuské oblasti Bejbit Isabayev během setkání s českou delegací dne 3. listopadu zdůraznil zájem oblasti o rozvoj spolupráce se zahraničními partnery, včetně ČR, ve sférách cestovního ruchu  jako při rekonstrukci regionálních letišť, zlepšení infrastruktury v okolí vodních zdrojů, obnovitelných energie včetně větrné energie, tranzitu, zemědělství a potravinářství apod. Velvyslanec ČR Hykl v průběhu obou setkání s vedením jižních oblastí Kazachstánu zmínil řadu probíhajících projektů českých firem, mezi nimi dodávky letounů L410, plemenného skotu, zemědělské techniky, genetického materiálu či technologií do zpracovatelských závodů. Doplnil též informaci o účasti šesti českých potravinářských firem na výstavě Food Expo 2022 v Almaty.

Krajský úřad Žetysuské oblasti též zorganizoval na žádost velvyslanectví ČR setkání české delegace s představiteli odborů zemědělství, podnikání, regionálních poboček KazakhInvest a zemědělských finančních institucí, konkrétně s KazAgroFinance a Agrární kreditní korporací. Setkání byli přítomni zástupci dvacítky místních podnikatelů v oboru zemědělství a potravinářství. Z české strany nabídku zastupitelského úřadu využili a setkání se zúčastnili partneři českých firem Zetor a JK Machinery, kteří tak dostali možnost představit českou zemědělskou mechanizaci před místním publikem. V průběhu setkání kazachstánská strana projevila zájem o spolupráci s CZ stranou v oblasti mléčné produkce, chovu drůbeže, zpracování kůže, vytvoření mrazícího závodu a lokalizace zemědělské techniky.

Česká strana informovala o české zemědělské produkci a potravinářských technologiích, prezentovala traktory Zetor a třídiče a čističky zrní JK Machinery, dále nabídla možnost účasti na incomingových a outgoingových podnikatelských misích. V příštím roce tak Velvyslanectví ČR v Astaně plánuje ve spolupráci s CzechTrade Almaty uspořádat mise v oboru rybářství a potravinových technologií, několik účastníků setkání o ně rovnou projevilo zájem. V případě zájmů o účast na uvedených misích je možné kontaktovat ekonomickou diplomatku Markétu Pěčkovou commerce_astana@mzv.cz, příp. zemědělského experta velvyslanectví Artoma Lukašova Artom_Lukasov@mzv.cz.


Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Astaně

Galerie


Jednání velvyslance ČR v jižních regionech Kazachstánu / Встречи Посла ЧР в южных регионах РК