česky  қазақша  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevírání dveří českému exportu v Aktau, důležitém centru těžby ropy v Kazachstánu

Podpora vývozu českých firem do Mangistauské oblasti byla cílem jednání velvyslance České republiky v Kazachstánu Rudolfa Hykla ve dnech 24. - 25. 9. 2020 v Aktau, hlavním městě ekonomicky klíčového regionu, na jehož území se dobývá významná část kazachstánské ropy. Nejnovějším exportem z ČR do této oblasti je právě probíhající instalace kotle od Královopolské a.s. v chemičce KazAzot. Mezi další realizované projekty patří dodávky pump firmy Sigma Pumpy Hranice, s.r.o. do společnosti Karazhanbasmunai s potenciální možností zahájení společné výroby v Kazachstánu. V průběhu setkání s hejtmanem kraje a při návštěvách konkrétních místních firem doprovázel R. Hykla ředitel kanceláře CzechTrade v Almaty Petr Jurčík.

Mangistauská oblast je jedním z hlavním míst, kde se na území Kazachstánu těží ropa a převažujícím odvětvím zdejšího průmyslu jsou podniky zaměřené na její zpracování. Velvyslanec R. Hykl v průběhu jednání s hejtmanem Mangistauského kraje Serikbajem Trumovem zdůraznil dosavadní úspěšné dodávky českých firem do Mangistauské oblasti a to především příklad SIGMA PUMPY HRANICE, s.r.o., která má zájem vybudovat přímo v Aktau společný podnik na výrobu pump pro těžební a petrochemický průmysl. Zástupci velvyslanectví prezentovali v průběhu schůzky s vedením oblasti také další české technologie, konkrétně šlo o projekty z oblasti energetiky a těžební techniky a na zpracování a čištění vody.      

Rozhovorů se zástupci vedení společnosti AO KazAzot, která se zabývá výrobou amoniaku pro zemědělství a ledku pro účely dobývání nerostů, byl přítomen i obchodní ředitel Královopolská, a.s. P. Klaška. Velvyslanec R. Hykl ocenil při jednání s AO KazAzot tradici a dosavadní působnost závodu, který patří mezi 30 největších v Kazachstánu a je zároveň lídrem ve svém oboru. Vyzdvihnul taktéž zkušenosti českých firem s dodávkami pro AO KazAzot, mezi které patří právě Královopolská, a.s., SIGMA PUMPY HRANICE, s.r.o. a LDM, spol. s r.o.. Technici Královopolské a.s. právě v těchto dnech instalují v Aktau dodávku kotle v hodnotě 1,2 mil. EUR. Vedení KazAzot projevilo zájem o možnosti financování dalších projektů ze strany České exportní banky, a.s.

O podporu českého exportu šlo i v průběhu jednání s vedením společnosti AO Karazhanbasmunai, která je třetí největší těžební firmou v Mangistauské oblasti s roční těžbou 2 100 tis. tun ropy formou vhánění horké páry do ropných vrtů. Velvyslanec R. Hykl zmínil pumpy k těžbě ropy společností SIGMA PUMPY HRANICE, s.r.o., jejichž poslední dodávka se uskutečnila v roce 2015 a zároveň podpořil účast této české firmy v plánovaném tendru AO Karazhanbasmunai. Generální ředitel Li Tetsian uvedl pozitivní zkušenost s dodávkami zařízení, nicméně zdůraznil, že rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru bude cena dodaného zařízení.

Mangistauská oblast skýtá i další možnosti pro české exportéry, není soběstačná například v produkci potravin. Rozvoj sektoru zahrnuje i finanční podporu státu pro budování skleníků. Místní firma Alatau Agro plánuje otevřít drůbežárnu s předpokladem výroby 5000 tun masa ročně a v příštím roce se plánuje otevření závodu na produkci vajec. Česká strana představila v Aktau naše firmy vyrábějící zemědělské produkty a další, které poskytují v agrárním sektoru různé služby. Jako příklady byly uvedeny úspěšné dodávky inkubačních vajec Mach Drůbež do Kazachstánu.

Specifikem města Aktau a vůbec celé oblasti nacházející se na břehu Kaspického moře jsou potíže s pitnou vodou. Zástupci velvyslanectví nabídli v průběhu jednání kazašským partnerům nejmodernější technologie a metody českých firem na zpracování pitné vody a čištění odpadních vod. Voda se v Mangistauské oblasti získává odsolováním z moře a to destilací a pak reverzní osmózou, přičemž rozvody pro pitnou vodu, technickou a pro horkou jsou budovány odděleně.

Pracovní návštěva R. Hykla v Aktau potvrdila pozitivní synergický efekt akcí zaměřených na podporu ekonomické diplomacie organizovaných Velvyslanectvím Nur-Sultan společně s kanceláří CzechTrade v Almaty. Součástí programu byla i návštěva největšího domácího přístavu nacházejícím se na kaspickém pobřeží, město Aktau je „námořní bránou“ Kazachstánu. Přístav je rozdělen na tři části, přičemž 60% objemu transportu představuje přeprava ropy z Aktau do Baku, která se následně přepravuje ropovodem Baku-Ceyhan do Turecka. Přístav může být využíván jako alternativa k ruské přepravní cestě, zboží se může přepravovat přes Kaspické moře a Ázerbájdžán do Turecka a dále do Evropy.

 

Zpracoval: Luboš Joza, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Návštěva velvyslance v Aktau / Визит Посла ЧР в Актау