česky  қазақша  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu zorganizovalo prezentaci českých firem na zemědělské výstavě KazAgro

Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu zorganizovalo ve dnech 20.-22.10.2021 ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR účast českých firem na národním stánku České republiky v rámci výstavy KazAgro/KazFarm jakožto projekt ekonomické diplomacie. Na stánku se v prezenční podobě představili zástupci a místní partneři 4 českých firem, dalších 20 bylo pracovníky Velvyslanectví ČR prezentováno ve formě katalogů. Akce napomohla ke zviditelnění ČR jakožto vysoce technologického partnera Kazachstánu v oblasti zemědělství a přispěla k dosažení konkrétních obchodních výsledků v podobě předjednání kontraktů či podpisu distributorské smlouvy.

Výstava KazAgro/KazFarm proběhla v hlavním městě Kazachstánu Nur-Sultanu. Tematicky se 9. ročník týkal oblasti zemědělství, zejména živočišné výroby vč. chovu skotu, drůbeže, krmiv, veterinárních preparátů, též rostlinné výroby, zejména semenné selekce, skladování zrní, zpracování odpadů, dále zemědělských technologií a potravinářství. Zúčastnilo se jí 156 vystavovatelů vč. zahraničních národních/regionálních stánků Ruska, Běloruska, Nizozemí, Německa aj. Účast ČR na výstavě, kterou za 3 dny navštívilo několik tisíc návštěvníků, byla zajištěna v podobě národního stánku a částečné prezenční, částečné katalogové účasti českých firem.

Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu zorganizovalo v rámci národního stánku ČR na výstavě KazAgro/KazFarm účast celkem 24 českých firem. V rámci výstavy též zajistilo provedení odborného semináře, kde vystoupili zástupci Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu a českých firem/jejich místních partnerů. Výstavy se zúčastnil též velvyslanec Rudolf Hykl, který na českém stánku poskytl rozhovory sdělovacím prostředkům včetně hlavního sdělovacího kanálu (Pervyj Evrazija).

Stánek ČR byl koncipován jako komplexní informační prostor prezentující návštěvníkům tři základní zemědělské pilíře – živočišnou a rostlinnou výrobu, zemědělské technologie a potravinářství. Vzhledem k obrovskému zájmu KZ publika a potenciální komerční návaznosti však byl největší důraz kladen na propagaci českého plemenného skotu a s ním souvisejících produktů (krmiva, veterinární preparáty, genetika). Na stánku ČR byla trvale přítomna zástupkyně firmy Bioveta, dále též zástupci firem ISB Genetic, Sukov a CD Impuls, kteří se střídavě pohybovali na stánku ČR a stáncích svých partnerů (BKN Agro, CRI Genex, Shapagat Astana). V katalogové formě bylo pracovníky Velvyslanectví ČR ekonomickou diplomatkou Olgou Kalinovou a zemědělským expertem Ministerstva zemědělství ČR Artomem Lukašovem prezentováno 20 českých firem – Cattle Market, Dominant, Moravoseed, ISB Genetic, Danimpex, Tomas Vak, Impuls, Bovimeister, Biopreparáty, Dibaq, Pro Pelety, Mikrop Čebín, Farmet, Farmec, Vesa Velhartice, Bednar FMT, Agriecopower, Sukov, Czech Brewmasters, Omnipol. Český prvek na stánku byl prezentován též ochutnávkou českého piva Pilsner a české Mattoni.

Jedním z výstupů české účasti na výstavě bylo předjednání kontraktu na dodávku 80 ks plemenného skotu z ČR, či spolupráce v oblasti dodávek genetického materiálu do Kazachstánu. Opět se tak prokázalo, nakolik je sektor zemědělství perspektivním a že se i menší české firmy mohou do jeho rozvoje Kazachstánu zapojit a mít z toho v případě včasné reakce obchodní i konkurenční výhody. Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu se tyto aktivity firem snaží všemožně podporovat ať už formou účasti na výstavách, jednáním v gesčních institucích kazachstánské státní správy, zprostředkováváním kontaktů na partnery atd. Aktivní přístup Velvyslanectví, a zejména zemědělského experta, byl oceněn nejen ze strany organizátorů výstavy čestným diplomem, ale především samotnými českými firmami, z nichž již několik podepsalo kontrakty a nastavilo dlouhodobou spolupráci.  
 

Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


KazAgro/KazFarm 2021