česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká nevládní organizace „ARNIKA“ realizátorem ekologického projektu v Karagandě

Oblastní ekologické muzeum v Karagandě ve spolupráci s českou ekologickou nevládní organizací „ARNIKA“ a úřadem Karagandské oblasti realizuje dlouhodobý projekt „Účast občanské společnosti na zmírňování změny klimatu v Karagandské oblasti“. Projekt je většinově financován z fondů Evropské unie a kofinancován i z prostředků MZV ČR. Jedním z výstupů projektu je i výtvarná výstava s ekologickou tematikou „FashionStan: Obraz kočovníka v měnícím se klimatu“, která byla slavnostně zahájena dne 14.10.2022 ve výstavních prostorách muzea.

Úvodní slovo, v němž seznámil hosty s podobou a cíli projektu, pronesl programový ředitel muzea Dimitrij Kalmykov. Následně pronesli zdravice M. Madalinski, zástupce velvyslance Evropské unie v Kazachstánu, a J. Boháč, zástupce velvyslance České republiky v Kazachstánu.

Hosty poté osobně provedl výstavou autor všech prezentovaných dokumentárních a uměleckých fotografií, videosnímků s ekologickou tematikou a artefaktů Ivan Rjaskov, který zasvěceně a se zaujetím komentoval každou jednotlivou fotografii vystaveného souboru, který vznikl na jeho cestách po odlehlých venkovských oblastech Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Další soubor Rjaskovových fotografií byl pak věnován kolekci módních návrhů inspirovaných tradičním uměním kazašských a kyrgyzských kočovníků, které byly úspěšně prezentovány v prestižních módních časopisech západní Evropy a USA. Výstava ve svém celku představuje tradiční řemesla kočovníků i současné umění jimi inspirované jako nedílnou součást etnokulturní krajiny Střední Asie, vystavené aktuálním ekologickým hrozbám.

Hlavní myšlenkou výstavy je tak upozornit veřejnost na nutnost zachování klimatu, kultury a přírody v široké škále alternativ – od úsilí o zachování historického a kulturního dědictví až po inovativní průmyslové technologie.