česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České Zetory a další zemědělská technika demonstrovány na výstavě Jana Dala Kazakhstan 2022

Česká republika se ve dnech 13.-14. července 2022 poprvé v historii představila svým národním pavilonem na jedné z nejvýznamnějších zemědělských demonstračních výstav Jana Dala/Green Days Kazakhstan 2022. Akce byla zorganizována Velvyslanectvím ČR v Nur-Sultanu s finanční podporou Ministerstva zemědělství ČR. Na stánku bylo prezentováno 16 českých firem, fyzicky byla na výstavě demonstrována česká zemědělská technika značek Zetor, JK Machinery, Bednar FMT a Farmet. Česká účast v podobě národního stánku a vystavených zemědělských strojů přilákala pozornost místních médií a vysokých představitelů státní a regionální správy Kazachstánu.

Výstava Jana Dala/Green Days Kazakhstan 2022 přestavuje největší specializovanou demonstrační výstavu zemědělské techniky a souvisejících oborů v Kazachstánu. Každoročně se výstavy účastní přes 150 vystavovatelů vč. zahraničních firem, návštěvnost dosahuje pěti tisíc osob z řad farmářů a specialistů v oblasti zemědělství. V roce 2022 Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu zorganizovalo ve dnech 13.-14. července na polích společnosti Enbek v Akmolinské oblasti Kazachstánu národní pavilon ČR s celkovou plochou 200 m2. Akce byla financována Ministerstvem zemědělství ČR v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie a marketingových aktivit ČR v zahraničí.

V rámci národního pavilonu ČR se představilo 16 českých firem, z toho pět prezenčně v podobě účasti místních partnerů a distributorů. Dva čeští výrobci Zetor a JK Machinery demonstrovali na stánku své zemědělské stroje. Traktory Zetor se tímto způsobem na trhu Kazachstánu prezentovaly poprvé od své první dodávky v dubnu 2022, návštěvníci si mohli prohlédnout dva stroje různé výkonnosti. Firma JK Machinery, dlouhodobě aktivní na trhu Kazachstánu, vystavila velkokapacitní modulární čističku osiva a třídič zrní. Na stáncích místních partnerů českých firem bylo taktéž možné vidět kultivátor značky Farmet a pluh české firmy Bednar FMT.

Kromě organizace české účasti zajistilo Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu kvalitní propagaci a medializaci přítomné zemědělské techniky. Velvyslanec ČR Rudolf Hykl byl jedním z hlavních hostů při zahajovacím ceremoniálu výstavy, kde vystoupil s projevem prezentujícím české zemědělské technologie a agroprůmyslový export. Na stánku ČR pak přivítal 35 přítomných zástupců českých firem a jejich místních partnerů, spolupracovníků a organizátorů výstavy a v rámci slavnostního přípitku popřál hodně obchodních úspěchů na trhu Kazachstánu.

Rozsáhlá česká účast na výstavě Jana Dala/Green Days Kazakhstan 2022, jediná v podobě národního pavilonu, neušla pozornosti místních médií a vysokých představitelů státní a regionální správy Kazachstánu. V průběhu výstavy byla vedoucím zastupitelského úřadu ČR v Nur-Sultanu Rudolfem Hyklem poskytnuta celá řada rozhovorů pro hlavní zpravodajské televizní kanály a další sdělovací prostředky. Stánek ČR navštívili a vystavenou zemědělskou techniku prohlédli první náměstek předsedy vlády Kazachstánu pan Eraly Tugžanov, hejtman Akmolinské oblasti pan Ermek Maržikpajev a poslanec kazachstánského Parlamentu Askarbek Uisimbajev.

Zástupci českých firem a jejich místní distributoři ohodnotili účast na akci jako přínosnou pro jejich aktivity na kazachstánském trhu, zejména co se týče rozšíření všeobecného povědomí o českých značkách a kvalitě české mechanizace.


Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Česká účast na výstavě Jana Dala / Green Days Kazakhstan