česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Astana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český „Poeziomat“ uveden v Kazachstánu

Posílit kulturní vazby mezi Českou republikou a Kazachstánem si klade za cíl projekt „Poeziomatu“, který české velvyslanectví v Astaně společně s Národní univerzitou umění v Kazachstánu, za podpory Home Credit Bank, představilo dne 1. listopadu 2022 v hlavním městě Astaně. 

„Poeziomat“ je technologické zařízení, které na základě vygenerování elektrické energie otočnou klikou přehrává, dle volby posluchače, básně, úryvky z literatury, či hudbu, která je uložena pod 20 volbami. Jeho smyslem je prezentovat především díla země, ve které je umístěn, tak, aby docházelo k propojení českého technologického génia s kulturním dědictvím daného státu, a přispělo tak k lepšímu porozumění mezi oběma zeměmi. Výběr úryvků byl proveden v konzultaci s místními umělci, historiky, spisovateli a veřejností. Mezi skladbami figurovala i česká tvorba.

Slavnostního zahájení, které proběhlo dne 2. listopadu 2022 v Kazašské národní univerzitě umění, na které bude Poeziomat v nejbližší době taktéž k vidění, se zúčastnila rektorka univerzity Aiman Mussakhadjayeva, velvyslanec ČR Rudolf Hykl, představitel mezinárodní skupiny Home Credit Bank Vít Papoušek a autor projektu Ondřej Kobza. Pozváno bylo na 70 hostů z řad vedení univerzity, studentů, sdělovacích prostředků a též rodinných příslušníků a představitelů literatury, jejichž díla byla do Poezimatu nahrána. Autor projektu přirovnal Poeziomat k přístroji, který vyvádí z hlubin té země hudbu a literaturu, tvořící kulturní povědomí národa, a spolupůsobí s místem, kde se nachází.

Kazašská národní univerzita umění (KazNUA) byla oslovena Velvyslanectví ČR jako vhodný partner prezentace a umístění Poezimatu vzhledem k svému unikátnímu postavení v rámci kulturní a vzdělávací scény v Kazachstánu, ale též v souvislosti s výukou oboru literatura a poezie v rámci svého curricula. V neposlední řadě, KazNUA je velmi navštěvovaným místem, ve kterém nejen studuje 2 tisíce mladých lidí, ale konají se zde průběžně koncerty a výstavy za účasti veřejnosti. Poeziomat je umístěn v hlavním foyer univerzity. Pedagogický sbor, jakož i sdělovací prostředky, projevoval o projekt velmi entuziastický zájem, reportáž například odvysílal i hlavní televizní kanál Khabar, kterému poskytl velvyslanec ČR Hykl rozhovor. Slavnostní prezentace byla doprovozena dvěma hudebními vystoupeními, a to studentským smyčcovým kvartetem, které zahrálo hudbu Antonína Dvořáka a písně Abaya Kunanbayeva, a dále též vystoupením kazašského folklorního souboru tradičních nástrojů.

Poeziomat byl velvyslanectvím ČR v Astaně podpořen též při příležitosti recepce ke státnímu svátku ČR, kde si ho mohli poslechnout představitelé politického a veřejného života Kazachstánu a zástupci diplomatického sboru, kteří se recepce zúčastnili.

Galerie


Poeziomat v Kazachstánu / Поэзиомат в Казахстане