česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Místopředseda PSP ČR Jan Bartošek v čele delegace Československé obce legionářské v Kyrgyzstánu

Ve dnech 3. – 10. září 2022 navštívila delegace Parlamentu České republiky a členů Československé obce legionářské Kyrgyzstán za účelem návštěvy hrobů a hřbitovů rakouskouherských válečných zajatců českého a slovenského původu, kteří byli umístěni v zajateckých táborech na území dnešního Kyrgyzstánu. Delegaci vedl místopředseda Poslanecké sněmovny ČR Jan Bartošek, jejími členy byli zástupci ministerstva obrany ČR a dále též pracovníci Parlamentu ČR a velvyslanectví ČR v Astaně.

V průběhu cesty delegace navštívila města Oš, Džalal-Abad, Kyzyl-Kija, Karakol a Biškek. Na hřbitovech, kde byly uloženy ostatky zajatců českého a slovenského původu, byly položeny věnce a květiny a byla tak připomenuta jejich památka. Delegace čítala na 85 osob z řad členů Československé obce legionářské, rodinných příslušníků bývalých legionářů, historiků, akademiků a zástupců nevládního sektoru, kteří se zajímají o působení československých legií v zahraničí. Ministerstvo obrany ČR bylo zastoupeno ředitelem odboru péče o válečné hroby panem Pavlem Kuglerem a panem Pavlem Filípkem z téhož odboru.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR J. Bartošek byl ve všech místech návštěvy delegace přijat vedením měst a oblastí, v Biškeku se pak setkal s předsedou Parlamentu Kyrgyzstánu T. Mamytovem, předsedou vlády Kyrgyzstánu A. Žaparovem, dále s primátorem města Biškek E. Abdykadyrovem a též prvním náměstkem ministra obrany Kyrgyzstánem T. Usubalijevem. Předmětem jednání byly oblasti vzájemné spolupráce při ochraně hrobů zajatců z dob první světové války, ale též spolupráce mezi Kyrgyzstánem a jednotlivými oblastmi na jedné straně a ČR na straně druhé v sektorech jako jsou obnovitelné zdroje energie, obchod, ale i navazování kontaktů mezi partnerskými městy a oblastmi.

V průběhu oficiálních jednání místopředsedu Parlamentu ČR J. Bartoška doprovázel velvyslanec ČR R. Hykl a též zástupce velvyslance J. Boháč a honorární konzul v ČR M. Džanbajev. Organizátorem cesty byla Československá obec legionářů zastoupená jejím místopředsedou R. Chrástem. Velvyslanec Hykl v doprovodu zástupců ministerstva obrany ČR jednal s náměstkyní ministra kultury Kyrgyzstánu S. Amanovovou, v jejíž gesci je péče o válečné hroby a památníky v Kyrgyzstánu, o konkrétních krocích potřebných k připomenutí si pietních míst v Biškeku a dalších navštívených místech. Místopředseda PSP ČR J. Bartošek taktéž navštívil Státní centrum rehabilitace, rozvoje dětí a podpory rodin v Biškeku, se kterým velvyslanectví ČR v Astaně v letošním roce realizuje malý lokální projekt výstavby dětského hřiště a zlepšení odpočinkového zařízení pro opuštěné a handicapované děti.

Galerie


Česká delegace v Kyrgyzstánu (září 2022) / Чешская делегация в Кыргызстане (сентябрь 2022)