česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Astana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce ke státnímu svátku České republiky v Astaně

Velvyslanectví ČR v Astaně uspořádalo dne 28. října 2022 slavnostní recepci ke státnímu svátku České republiky. Společenská a kulturní událost proběhla v hotelu Rixos President Astana za účasti 270 pozvaných hostů.

Čestným hostem slavnostního ceremoniálu byl za kazašskou stranu náměstek ministra zahraničních věcí Kazachstánu Roman Vassilenko. Mezi významnými hosty byl dále místopředseda dolní komory Parlamentu Kazachstánu Pavel Kazantcev a ombudswoman pro lidská práva Elvira Azimova, dále zástupci vedení firem, které spolupracují s českými partnery, představitelé veřejného a politického života Kazachstánu, zástupci univerzit, diplomatický sbor a čeští občané, žijící v Kazachstánu.

Velvyslanec ČR Rudolf Hykl v projevu zdůraznil probíhající předsednictví ČR v Radě EU a v této souvislosti zmínil silnou pozici ČR vůči agresi Ruska proti Ukrajině. V průběhu jeho projevu byl promítnut oficiální videospot k českému předsednictví, který demonstroval zkušenost ČR se zahraniční okupací a její odpovědnost za budoucnost EU. Ve vystoupení byly též ilustrovány obsažné a rozvíjející se styky ČR s Kazachstánem, především v oblasti ekonomiky a obchodu, dále školství a kultury. V této souvislosti byl prezentován projekt Poeziomatu, jehož jeden exemplář byl instalován ve foyer banketního sálu hotelu a který představuje technologicko-kulturní zařízení přehrávající česká a kazašská literární a hudební díla.

Náměstek ministra zahraničních věcí Vassilenko referoval o úspěšně se rozvíjející spolupráci v oblasti obchodu, který podle KZ statistik vzrost o více jak 40 %. S oceněním se vyjádřil k aktivitám Velvyslanectví ČR v Astaně na podporu rozvoje bilaterálních styků.

Součástí zahajovacího ceremoniálu bylo hudební vystoupení české houslistky Marie Hasoňové, která v průběhu 25-minutového přednesu prezentovala díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, a též kazašskou tradiční hudbu. Součástí recepce byla též fotografická výstava Klenoty ČR, která byla na 18 velkoplošných panelech umístěna v předsálí recepčního sálu. Gastronomické speciality, reprezentující českou kuchyni, byly zajištěny prostřednictvím prestižní restaurace Praha z Almaty. K dispozici bylo též čepované pivo Budějovický Budvar.

Dekorace a vizuálně-hudební doprovod recepce byl zajištěn speciálně vyrobeným bannerem a dvěma velkoplošnými LED obrazovkami, na které byly promítány videospoty agentury CzechTourism, prezentující ČR jako turistickou destinaci. Hudební podkreslení bylo dosaženo českou barokní hudbou a hudbou meziválečného Československa. K organizaci recepce bylo využito sponzorských příspěvků firem Fosfa a.s. a Home Credit Bank. Z četných reakcí hostů zaznělo, že recepce byla mimořádně důstojnou oslavou českého státního svátku, a to jak jejím provedením, tak i atmosférou.

Galerie


Recepce ke státnímu svátku ČR / Национальный День ЧР