česky  kazašsky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diplomaté EU a členských zemí EU uctili památku obětí politických represí v Kazachstánu

Dne 31.5.2022, v Den památky obětí politických represí, se v pamětním komplexu Spassk v Karagandské oblasti uskutečnil slavnostní ceremoniál za účasti velvyslanců EU a členských zemí EU a oficiálních představitelů oblasti.

Zástupci diplomatického sboru v čele s velvyslancem Evropské unie Kestutisem Jankauskasem položili květiny a věnce k ústřednímu památníku obětí stalinistických represí, i k jednotlivým památníkům obětem z řad národů Evropy a jiných zemí světa, jejichž příslušníci zahynuli na území Kazachstánu, a to zejména v období hladomoru v 20. а 30. letech 20. století a za tzv. Velkého teroru v letech 1937-1938. Z české strany se zúčastnil zástupce velvyslance Josef Boháč. Za vedení Karagandské oblasti byl přítomen hejtman oblasti Zhenis Kassymbek, který rovněž položil květiny k národním památníkům.

Na pietním místě jsou umístěny památníky těchto národností: kazašské, polské, maďarské, židovské, české, slovenské, estonské, íránské, moldavské, rumunské, ruské, německé, čečenské, ingušské, litevské, lotyšské, francouzské, italské, ukrajinské, japonské a filipínské. Český památník byl ve Spassku odhalen v roce 2018.  Autorem památníku je akademická sochařka paní Dagmar Šubrtová.

Ve stalinských lágrech zahynuly, kromě jiných národností, i stovky Čechů, kteří v té době žili na území Kazachstánu. Táborem Spassk pro válečné zajatce a internované osoby prošlo více jak 66 tisíc válečných zajatců a internovaných osob z více než 40 národností.

Po skončení ceremoniálu se delegace diplomatů a zástupců oblasti přemístila do Karagandy, kde byla hostem Karagandské národní univerzity. Delegaci přivítal rektor univerzity prof. Nurlan Dulatbekov, který ve svém projevu ocenil úzké vztahy univerzity s diplomatickým sborem členských států EU. Členové delegace se poté zúčastnili slavnostního shromáždění v aule univerzity, v jehož rámci byly připomenuty oběti represí.