ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto@ilustrační obrázek z volně přístupných zdrojů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehled kulturních akcí velvyslanectví ČR v roce 2018


V článku naleznete přehled kulturních akcí, které od počátku roku 2018 v Řecku uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Athénách nebo se na jejich organizaci aktivně podílelo, a zároveň stručnou informaci o akcích, které bude velvyslanectví realizovat na podzim 2018.

 

BŘEZEN

7.3. / Česká kinematografie v Athénách
V rámci dlouhodobé spolupráce s Velvyslanectvím České republiky v Athénách byl dne 7.3. v klubovém kině v athénské MČ Lykovrysi-Pefki uveden film „Teorie tygra“, režiséra Radka Bajgara. Film byl uveden v českém znění s řeckými titulky

21.3. / Literárně hudební večer věnovaný F. Kafkovi ve Volosu
Dne 21.3. se ve Volosu konal literárně hudební večer věnovaný F. Kafkovi. Akci pořádala Židovská komunita ve Volosu a Velvyslanectví České republiky v Athénách ve spolupráci s Prefekturou Thesálie a Univerzitou Thesálie. V rámci večera byla rovněž slavnostně zahájena panelová výstava „Franz Kafka – život a dílo“. Výstava trvala do 1.4.

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z výstavy

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z výstavy

23.3. / Česká kinematografie na 19. ročník festivalu frankofonních filmů v Athénách
V termínu 22. – 28.3. se v Athénách uskutečnil 19. ročník festivalu frankofonních filmů. V rámci filmové přehlídky byl dne 23.3. uveden také český film „Po strništi bos“, režiséra Jana Svěráka. Účast filmu na festivalu byla zajištěna na základě výběru, ve spolupráci a za podpory Velvyslanectví České republiky v Athénách. 

KVĚTEN

22. a 23.5. / Koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy v Řecku
V květnu vystoupil na prestižních hudebních scénách Megaro Mousikis (Palác hudby) v Athénách (22.5.) a v Soluni (23.5.) Symfonický orchestr hl. m. Prahy (FOK). Na pozvání ZÚ se akce v Athénách za Českou republiku zúčastnil radní hl. města Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Jan Wolf. Organizace koncertů se ujaly obě hudební instituce, Megaro Mousikis v Athénách a Megaro Mousikis v Soluni. Finančně akci zaštítila řecká sázková a loterijní společnost s českou kapitálovou účastí OPAP. Koncerty byly realizovány v úzké spolupráci se ZÚ Athény. 
Koncerty byly nejen mimořádným úspěchem pro reprezentaci české hudby a kultury celkově v Řecku, ale zároveň řeckému publiku připomněly významné výročí, které Česká republika v letošním roce slaví.  

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách


ČERVEN

1.6. / Společná přednáška  C. Svobody a E. Kukana „Peaceful Settlement of Dispute“
Dne 1.6. se v Národním historickém muzeu v Athénách v rámci společných akcí k oslavám 100 let od založení Československa konala společná přednáška bývalého ministra zahraničních věcí České republiky Cyrila Svobody a bývalého ministra zahraničních věcí Slovenské republiky Eduarda Kukana nazvaná „Mírové urovnání sporů“. Přednášku zaměřenou na rozdělení Československa na dva nezávislé státy „sametovou“ cestou pořádala společně Velvyslanectví České republiky a Velvyslanectví Slovenské republiky v Athénách.  

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách


​6. a 7.6. / Český jazz v Řecku
Ve dnech 4.-10.6. 2018 se v Athénách uskutečnil jubilejní 18. ročník mezinárodního jazzového festivalu „Technopolis Athens Jazz Festival“. Festival se konal pod záštitou Magistrátu města Athén, ve spolupráci s kulturním centrem Onassisovy nadace a za podpory velvyslanectví evropských i mimoevropských zemí a kulturních institutů sídlících v Athénách. Pozvání Velvyslanectví České republiky v Athénách přijalo a Českou republiku na letošním ročníku festivalu reprezentovalo jazzové seskupení Milan Svoboda Quartet, které se athénskému publiku s velkým úspěchem představilo dne 7.6. 2018. Předchozího dne 6.6.2018 hudebníci svým vystoupením doprovodili rovněž společenskou akci, která se konala na velvyslanectví.

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z vystoupení na festivalu

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z vystoupení na festivalu


ČERVENEC

2.7. / Koncert českého kvarteta ENSEMBLE MARTINŮ u příležitosti 100. výročí založení Československa
V rámci 27. ročníku hudebního festivalu v Nafpliu (29.6.-8.7.) vystoupil dne 2.7. český kvartet ENSEMBLE MARTINŮ, který provedl koncert v rámci propagace 100. výročí založení Československa.
Účast českých hudebníků na festivalu byla realizována ve spolupráci a za podpory Velvyslanectví České republiky v Athénách.


ČERVENEC - SRPEN

ČESKÁ REPUBLIKA „čestnou zemí“ na 47. ročníku Festivalu OLYMPOS v severním Řecku
Festival OLYMPOS se každoročně koná na několika historicky významných místech v severním Řecku - Dion, Katerini, Agioneri.
Velvyslanectví České republiky v Athénách přijalo pozvání pořadatelů festivalu, aby se Česká republika v letošním roce tohoto zúčastnila jako „čestná země“ a na festivalu zajistilo důstojnou prezentaci české kultury:

- Na slavnostním zahájení festivalu vystoupil kvartet Ensemble Martinů a proběhla vernisáž výstavy grafik J. Slívy, fotografií J. Štreita a panelové výstavy „Franz Kafka – život a dílo“.
Výstavy potrvají do 2.9.

- Dne 10.7. se řeckému publiku představila skupina historického šermu BALESTRA.

- Dne 10.8. s přednáškou „Nové Národní muzeum a jeho expozice“ vystoupil Generální ředitel Národního muzea PhDr. Michal Lukeš, Ph.D.

- V rámci festivalu proběhly rovněž projekce českých filmů Kolja, Želary, Pelíšky a Teorie tygra.

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Výstava J. Štreita v Dionu

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Výstava J. Štreita v Dionu

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Vystoupení Ensemble Martinů

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Vystoupení Ensemble Martinů


V PODZIMNÍCH MĚSÍCÍCH PROBĚHNOU NÁSLEDUJÍCÍ AKCE:

ZAŘÍ
 

19.9. / Kulturní prezentace České republiky v Ioannině

Již třetím rokem Velvyslanectví České republiky v Athénách v měsíci září prezentovalo českou kulturu v jednom z nejvýznamnějších kulturních a společenských center Řecka, Ioannině. 
V letošním roce se v Městské galerii v Ioannině v termínu 19.9. – 14.10. uskutečnila výstava grafických děl Jiřího Slívy nazvaná „Jiří Slíva - Café DADA“. Výstavu dne 19.9. slavnostně zahájil autor a velvyslanec ČR v Řecku. V rámci kulturního večera se uskutečnila rovněž projekce filmu „Teorie tygra“, režiséra R. Bajgara.

22.9. / Účast na mezinárodních oslavách Evropského dne jazyků v Athénách

Dne 22.9. se v Athénách uskutečnil již 6. ročník mezinárodní oslavy Evropského dne jazyků, akce athénské pobočky EUNIC, jejímž členem je Velvyslanectví ČR v Athénách od r. 2012. Na realizaci českého vystoupení a prezentace českého jazyka se podíleli pracovníci velvyslanectví a členové Českého krajanského spolku v Athénách. Kromě celodenního kulturně vzdělávacího programu, jehož součástí jsou hudební, taneční a divadelní vystoupení, má vždy každá zúčastněná země k dispozici malý stánek, kde mohou návštěvníci akce získat informace o konkrétní zemi a jazyku, kterým se v ní hovoří, a také vzdělávací a propagační materiály. V rámci akce probíhá každoročně on-line soutěž, tzv. Treasure Hunt, honba za pokladem. Cenou pro vítěze jsou jazykové kurzy organizované některými zúčastněnými kulturními instituty. Díky spolupráci s MŠMT ČR mohlo velvyslanectví v několika uplynulých letech řeckým zájemcům nabídnout rovněž účast na jazykovém kurzu českého jazyka, konkrétně účast na LŠSS v ČR.


Výstava fotografií Jindřicha Štreita „Ohlédnutí“ v rámci Photobiennale 2018 v Soluni
V termínu 28.9. – 31.11. se v Makedonském muzeum současného umění v Soluni za podpory a ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Athénách a Honorárním konzulátem České republiky v Soluni uskutečnila výstava fotografií Jindřicha Štreita nazvaná "Ohlédnutí“.
Výstava se konala v rámci Photobiennale 2018.  


ŘÍJEN

10.10. / Výstava grafických děl Vladimíra Suchánka "Barevná řeč litografie“ v Athénách"
V termínu 11.10. - 10.11. se v  Muzeu G. Gounaropoulos v Athénách uskutečnila výstava grafických děl Vladimíra Suchánka nazvaná "Barevná řeč litografie“.
Výstava se konala v rámci 4. festivalu grafiky v Athénách a za osobní účasti V. Suchánka a velvyslance ČR v Řecku byla slavnostně zahájena 10.10.