ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehled kulturních akcí velvyslanectví ČR v roce 2017

V článku naleznete přehled kulturních akcí, které v roce 2017 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Athénách nebo se na jejich organizaci aktivně podílelo.

LEDEN

Výstava nápojového skla a porcelánu „Hot & Cold“ v Soluni

V termínu 9.12.2016 – 4.4.2017 se ve výstavních prostorech Městské galerie v Soluni, mešitě „Geni Tzami“, uskutečnila výstava nápojového skla a porcelánu ze zemí V4 (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko), Rakouska a Slovinska nazvaná „Hot & Cold“. Výstava byla realizována ve spolupráci velvyslanectví uvedených zemí v Athénách, Honorárního konzulátu České republiky v Soluni, Městské galerie v Soluni a Muzea skla bižuterie v Jablonci nad Nisou. Kurátorem výstavy byl PhDr. Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla bižuterie v Jablonci nad Nisou.
​Výstava představila celkem 159 výrobků, české exponáty poskytly sklářské společnosti Moser, Český porcelán, Bomma a Ave Clara.
​Výstavu skla a porcelánu obohatila rovněž originální výstava české bižuterie "Hand Made Dreams".
​Obě výstavy připravilo Muzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z výstavy "Hot&Cold"

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z výstavy "Hot&Cold"

KVĚTEN

Středoevropský filmový festivalv Soluni
V rámci CZ předsednictví ve Středoevropské kulturní platformě (PCCE) se ve dnech 11.-15.5. v Soluni uskutečnil „Středoevropský filmový festival“ představující kinematografie České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Rakouska. Českou kinematografii na festivalu reprezentovaly filmy „Domácí péče“ a „Pojedeme k moři“. Festival byl slavnostně zahájen dne 11.5. za účasti velvyslanců všech uvedených zemí a v přítomnosti dvou set příznivců filmového umění. Úvodního proslovu se ujala generální ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Soluni Élise Jalladeau, dále vystoupil velvyslanec ČR v Athénách Jan Bondy a za členy PCCE pronesl úvodní slovo Zdeněk Lyčka. Filmový festival zahajoval český snímek „Domácí péče“. V následujících dnech probíhaly vždy dvě projekce denně. Jednotlivé projekce měly vysokou návštěvnost a zaznamenaly velký ohlas u návštěvníků festivalu.

Český jazz v Řecku
V průběhu května v Řecku dvakrát vystoupil zpěvák Dan Bárta doprovázející Robert Balzar Trio. Hudebníci přijali pozvání velvyslanectví a Českou republiku reprezentovali dne 25.5. na 17. ročníku „Technopolis Athens Jazz Festival“ a 26.5. na 15. ročníku „Preveza Jazz Festival“. Dne 24.5. hudebníci svým vystoupením doprovodili rovněž společenskou akci, která se konala na velvyslanectví.

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách

ČERVEN

Výstava „Franz Kafka – život a dílo“  

U příležitosti otevření nové knihovny Řeckého parlamentu byla v této dne 8.6. slavnostně zahájena panelová výstava „Franz Kafka – život a dílo“, připravená a zapůjčená Velvyslanectvím České republiky v Athénách. Výstavu společně zahájili předseda Stálého výboru pro záležitosti kultury a vzdělávání Řeckého parlamentu Dimitris Sevastakis a velvyslanec ČR v Řecku. Vernisáže výstavy se v rámci svého pracovního pobytu v Řecku zúčastnila delegace Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PSP ČR a se stručnou zdravicí při zahájení výstavy vystoupila rovněž její předsedkyně Milada Halíková. Hosty akce dále přivítali předseda Výboru pro záležitosti knihovny Georgios Pantzas a ředitelka knihovny Eleni Droulia. Velvyslanec ČR knihovně symbolicky věnoval řecké překlady českých autorů.
Výstava byla realizována ve spolupráci Řeckého parlamentu a Velvyslanectví ČR v Athénách a trvala do 31.12.

ZÁŘÍ

23.9. - Účast na mezinárodních oslavách Evropského dne jazyků v Athénách

Dne 23.9. se v Kulturním centru Nadace Stavros Niarchos v Athénách uskutečnil 5. ročník mezinárodní oslavy Evropského dne jazyků. Tradičně ji pořádala athénská pobočka EUNIC. Informační stánek České republiky a prezentaci českého jazyka v rámci celodenního kulturně vzdělávacího programu, jehož součástí byla hudební, taneční a divadelní vystoupení, zajistili pracovníci velvyslanectví a členové Českého krajanského spolku v Athénách. Díky spolupráci s MŠMT ČR nabízelo Velvyslanectví ČR v Athénách pro vítěze české části on-line soutěže Treasure Hunt (Honba za pokladem) účast na jazykovém kurzu českého jazyka, konkrétně na Letní škole slovanských studií 2018. / Česká část programu s názvem "Byl jednou jeden král - ... výlet do české historie" návštěvníkům slavnostního dne představila v českém jazyce (a paralelním řeckém překladu) jednu z nejvýznamnějších osobností českého a rovněž evropského středověku - Karla IV.

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z českého vystoupení

Foto@Velvyslanectví ČR v Athénách - Z českého vystoupení

Druhý ročník prezentace české kultury v Ioannině
Velvyslanectví ČR v Athénách navázalo na úspěšnou předchozí spolupráci s Městskou galerií v Ioannině a uspořádalo zde již druhým rokem kulturní večer prezentující v širším záběru Českou republiku a především pak českou kulturu. V letošním roce velvyslanectví v Ioannině představilo dílo významného českého fotografa Jindřicha Štreita, a to prostřednictvím výstavy umělcových černobílých fotografií z 80. a 90. let 20. století. Výstava s příznačným názvem „Ohlédnutí“/„Retrospection“ byla slavnostně zahájena 20.9. za osobní účasti velvyslance ČR v Athénách Jana Bondyho, fotografa J. Štreita a zástupců města Ioannina. Vernisáži předcházela přednáška J. Štreita s projekcí fotografií, během které J. Štreit osobně (s konsekutivním překladem do řečtiny) představil své dva cykly fotografií: „Brána naděje“, fotografie zachycující „obyčejný život obyčejných lidí“, které náboženství a církev provázejí od okamžiku narození až po úmrtí, a cyklus „Kde domov můj“ věnovaný novodobým „lidem bez domova“. Program českého kulturního večera zakončila projekce filmu Jana Svěráka „Kolja“, který dobově korespondoval s prezentovanými fotografiemi J. Štreita. Výstava trvala do 22.10.