ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehled kulturních akcí velvyslanectví ČR v roce 2016

V článku naleznete přehled kulturních akcí, které v roce 2016 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Athénách nebo se na jejich organizaci aktivně podílelo.

CHRONOLOGICKÝ PŘEHLED KULTURNÍCH AKCÍ VELVYSLANECTVÍ ČR V ATHÉNÁCH V ROCE 2016

Leden

Výstava českého fotografa Karla Cudlína „Fotografie z České republiky“
Ve dnech 13.1.-11.2. se ve výstavních prostorech Městské galerie v Soluni, bývalé mešitě „Geni Tzami“, uskutečnila výstava českého fotografa Karla Cudlína s názvem „Fotografie z České republiky“. Výstavu organizovaly Honorární konzulát České republiky v Soluni, Magistrát Soluně a Městská galerie ve spolupráci a za podpory ZÚ Athény. Výstava byla slavnostně zahájena za účasti velvyslance dne 12.1.

Akce udělení pamětní stříbrné medaile Jana Masaryka N. Egonovi a M. Egonové
Dne 14.1. se na ZÚ konala slavnostní akce, v rámci které udělil velvyslanec ČR v Řecku pamětní stříbrné medaile Jana Masaryka za zásluhy při šíření české kultury v zahraničí panu Nicholasovi Egonovi a paní Matti Egonové. Slavnostní večer doprovodila hudebním vystoupením řecká houslistka Efi Christodoulou.

Březen

Výstava grafiky "Jiří Slíva - Café DADA“ v Athénách"
V termínu 2.-31.3. se v muzeu G. Gounaropoulos v Athénách uskutečnila výstava grafických děl Jiřího Slívy nazvaná „Jiří Slíva - Café DADA“. Výstava se konala v rámci 3. ročníku festivalu grafiky v Athénách „Athens Print Fest/3rd Edition – Abracadabra!“ a byla realizována ve spolupráci ZÚ Athény a muzea G. Gounaropoulos. Výstava byla za osobní účasti J. Slívy a velvyslance slavnostně zahájena 10.3.

Duben

Česká kinematografie na 17. ročník festivalu frankofonních filmů v Athénách
Ve dnech 7.–13.4. se v Athénách uskutečnil 17. ročník festivalu frankofonních filmů. V rámci filmové přehlídky byl uveden také český film Fair Play, režisérky Andrey Sedláčkové. Účast filmu na festivalu byla zajištěna na základě výběru, ve spolupráci a za podpory ZÚ Athény. 

Květen

Výstava nápojového skla a porcelánu „Hot & Cold“ v Athénách
V termínu 20.5.–30.6. se v Muzeu města Athén – Nadaci Vourou-Eutaxias v Athénách uskutečnila výstava nápojového skla a porcelánu ze zemí střední Evropy (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko) nazvaná „Hot & Cold“. Výstava byla realizována velvyslanectvími České republiky, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovenska v Athénách ve spolupráci s Muzeem města Athén – Nadací Vourou-Eutaxias a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Vernisáž výstavy se konala 19.5. 

Český jazz v Řecku
V květnu ZÚ v Řecku na několika místech představil současnou českou jazzovou hudbu, kterou reprezentovali hudebníci Martin Kratochvíl (klavír), Anthony Ackerman (kytara) a Imram Musa Zangi (perkuse): jazzové trio svým vystoupením nejdříve doprovodilo společenskou akci, která se na ZÚ konala 25.5., následně dne 26.5. vystoupilo na 16. ročníku mezinárodního jazzového festivalu „Technopolis Athens Jazz Festival“ (25.-29.5.) v Athénách. V užší sestavě Kratochvíl-Ackerman pak hudebníci 27.5. současný český jazz představili rovněž na 14. ročníku „Preveza Jazz Festival“ (27.-29.5.).

Červen

Koncert dua J. Hosprová – A. Skoumal k 700. výročí narození Karla IV
V rámci 25. ročníku hudebního festivalu v Nafpliu (24.6.-3.7.) vystoupilo dne 30.6. české hudební duo Jitka Hosprová (viola) a Adam Skoumal (klavír) a provedlo koncert v rámci propagace 700. výročí narození Karla IV. Účast českých hudebníků na festivalu byla realizována ve spolupráci a za podpory ZÚ Athény.

Září

Prezentace české literatury na mezinárodní literární akci „Literary Walking“
Dne 17.9.  se v Athénách uskutečnil 3. ročník literární akce nazvané "Literary Walking/Literární procházka". Ve spolupráci s knižním centrem "Knižní pasáž" ji připravilo společně 10 členů athénské pobočky EUNIC kulturní instituty a velvyslanectví ČS EU). V jeho rámci se představili autoři z FR, GB, RO, ES, CY, DE, PL, CZ a SE, CZ literaturu zde zastoupila spisovatelka B. Nesvadbová.

Kulturní prezentace České republiky v Ioannině
Dne 21.9. se v Městské galerii v Ioannině konala společná vernisáž výstavy fotografií fotografa Karla Cudlína s názvem „Fotografie z České republiky“ a panelové výstavy o životě a díle Franze Kafky. Obě výstavy trvaly do 14.10. Zahájení výstav proběhlo za účasti velvyslance ČR v Řecku, tajemníka Federace židovských obcí ČR T. Krause a zástupců obce Ioannina. Na programu slavnostního večera byla rovněž konference „Franz Kafka a meziválečná Praha“, kde T. Kraus přednesl příspěvek „Historie a současnost židovské komunity v ČR“. V rámci „kafkovských“ dnů v Ioannině byl promítán film
O. Wellese „Proces“.

Účast na mezinárodních oslavách Evropského dne jazyků v Athénách
Dne 24.9. se v Athénách uskutečnil 4. ročník mezinárodní oslavy Evropského dne jazyků. Akci připravily členské instituce athénské pobočky EUNIC, včetně ZÚ Athény. Kromě celodenního kulturně vzdělávacího programu, jehož součástí byla hudební, taneční a divadelní vystoupení, měla každá zúčastněná země k dispozici malý stánek, kde mohli návštěvníci akce získat informace o konkrétní zemi a jazyku, kterým se v ní hovoří, a také vzdělávací a propagační materiály. Na realizaci českého vystoupení a prezentace českého jazyka se podíleli pracovníci ZÚ Athény a členka Českého krajanského spolku v Athénách. V rámci akce proběhla od 16.7. do 18.9. on-line soutěž, tzv. Treasure Hunt, honba za pokladem. Cenou pro vítěze byly jazykové kurzy organizované některými zúčastněnými kulturními instituty. Díky spolupráci s MŠMT ČR mohl ZÚ Athény v letošním ročníku soutěže řeckým zájemcům nabídnout rovněž účast na jazykovém kurzu českého jazyka, konkrétně účast na LŠSS v ČR v r. 2017.

Říjen

Výstava grafiky „Jiří Slíva - Café DADA“ v Athénách
V termínu 22.10. – 16.12. se v Kulturním centru Nadace K. a E. Porphyrogenis v Agria-Volos uskutečnila výstava grafických děl Jiřího Slívy nazvaná „Jiří Slíva - Café DADA“. Výstava byla realizována ve spolupráci ZÚ Athény a zmíněné nadace a za osobní účasti autora a velvyslance ČR v Řecku byla slavnostně zahájena dne 21.10.

Výstava „Just a Perfect Day
Recepci ke státnímu svátku ČR, která se uskutečnila v reprezentativních prostorech ZÚ 25.10., doprovodila výstava fotografií „Just a Perfect Day“, věnovaná osobě V. Havla a připravená velvyslancem I. Šilhavým.

Prosinec

Výstava nápojového skla a porcelánu „Hot & Cold“ v Soluni
Ve dnech 9.12.2016 – 4.1.2017 se ve výstavních prostorech Městské galerie v Soluni, bývalé mešitě „Geni Tzami“, uskutečnila výstava nápojového skla a porcelánu ze zemí V4,  Rakouska a Slovinska nazvaná „Hot & Cold“. Výstavu realizovaly velvyslanectví uvedených zemí v Athénách, Honorární konzulát České republiky v Soluni, Městská galerie v Soluni a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Výstava byla slavnostně za přítomnosti velvyslanců všech uvedených zemí a rovněž kurátora výstavy zahájena 8.12.