ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TELIGHT
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká vědecko-technická spolupráce s univerzitou v Heraklionu

Česká společnost TELIGHT vyvinula a předala Krétské univerzitě svůj unikátní holografický mikroskop. Jedná se o významný export špičkové česko-moravské technologie do Řecka. V průběhu instalace čeští experti v Herakleionu proškolili budoucí uživatele mikroskopu a zorganizovali seminář zaměřený na prezentaci aplikačních možností tohoto unikátního přístroje. Ve spolupráci s Řeckem hodlají pokračovat.

Krétská univerzita se sídlem v Herakleionu si v rámci velké veřejné soutěže vybrala unikátní český mikroskop Telight Q-Phase. V září 2022 čeští experti instalovali přístroj ve výzkumném institutu IESL-FORTH, se kterým univerzita úzce spolupracuje.

Holografický mikroskop Telight Q-Phase má velmi široké spektrum aplikačního využití, přes onkologický výzkum až po studium různých biomateriálů. Pro jeho výrobce je potěšující, že jedním z prvních výzkumných zadání, na kterém bude významná řecká uživatelka, Dr. Emmanouela Filippidi, pracovat, je měření koncentrací biomolekulárních kondenzátů. Jedná se o výzkum, kterému se věnovala již na svém předchozím působišti v drážďanském Institutu Maxe Plancka, konkrétně v laboratoři Anthony Hymana, který byl v nedávné době několikrát významně oceněn právě za výzkum v této oblasti.

Společnost Telight se specializuje na přístroje využívající světelnou optiku pro živé vědy. Nabízí inovativní řešení pro výzkumná centra a laboratoře po celém světě. V Brně je vyvíjen holografický mikroskop Q-Phase, který získal cenu Wernera von Siemense za nejdůležitější výstup vývoje a inovace v roce 2013. Používá se mimo jiné při zkoumání rakovinových buněk. V Paříži Telight vyvíjí doplňkové zařízení LiveCodim k mikroskopům, které umožňuje vědcům při pozorování živých buněk překonat difrakční limit a získat tak rozlišovací schopnost na úrovni nižší než 100 nanometrů. Projekt LiveCodim byl oceněn grantem Horizon 2020 pro výzkum a inovace.

Provozní ředitel společnosti Ing. Vojtěch Sanetrník vyjádřil potěšení nad zájmem, se kterým se na Krétě setkali. V zahájené spolupráci s Řeckem hodlají pokračovat.

Odborný seminář pro uživatele mikroskopu

Odborný seminář pro uživatele mikroskopu

 

Autoři: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Athénách, ve spolupráci se společností TELIGHT