ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Speedtest.net
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Digitální transformace Řecka – Národní plán rozvoje širokopásmových sítí 2021-27

Řecko chce v příštích pěti letech vybudovat moderní širokopásmovou infrastrukturu a dohnat tak deficit v digitalizaci. Řecká vláda bude v následujících letech do této oblasti masivně investovat. Pokud se české firmě podaří najít silného místního partnera, může to být příležitostí i pro ni.

Rozvoj digitalizace je jedním ze čtyř prioritních pilířů řeckého Plánu na podporu oživení a odolnosti „Hellas 2.0“. Ministerstvo pro digitální politiku předložilo Národní plán rozvoje širokopásmových sítí na léta 2021 - 2027, který záměry Plánu Hellas 2.0 konkretizuje. Zahrnuje infrastrukturální projekty v celkové hodnotě 2,5 mld. Eur. Většina bude financována formou PPP. Z veřejných, zejména unijních prostředků je na ně vyčleněno 1,14 mld. eur.

Hlavní projekty plánované na léta 2021-27

Síť malých družic na bázi infrastruktury „Fiber in sky“ bude využita na podporu bezpečných telekomunikací a telekomunikační aplikací, geomonitoringu, námořní plavby, záchranných operací, národní bezpečnosti a ostrahy hranic, rozvoje špičkových technologií a dalších funkce. Přípravná fáze projektu má být ukončena ve 2. čtvrtletí 2022, první mikrodružice by měly být uvedeny zkušebně do provozu koncem 3. čtvrtletí téhož roku a celý projekt má být dokončen koncem r. 2025 (rozpočet 200,3 mil. eur).

5G síť vedená podél silničních tepen o délce téměř 2.400 km mimo jiné zvýší bezpečnost provozu. Přípravná fáze projektu má být ukončena ve 3. čtvrtletí 2022, následně bude vyhlášena veřejná soutěž. Zadání zakázky je plánováno na začátek r. 2023 a dokončení na konec r. 2025 (rozpočet 162 mil. eur).

Podmořská síť optických vláken spojující pevninu s četnými řeckými ostrovy má pomoci odstranit na ostrovech digitální propast. Projekt bude navržen, realizován a financován soukromým investorem, stát doplní chybějící prostředky (gap funding). Veřejná soutěž má být vyhlášena ve 3. čtvrtletí 2022, zadání projektu se předpokládá začátkem r. 2023. Geologický průzkum mořského dna a licenční proces proběhnou do konce r. 2024 (rozpočet státního podílu 88,7 mil. eur).

Optická vlákna instalovaná na 120.000 budovách umožní zhruba 3,6 milionům konečných uživatelů (fyzickým osobám i malým podnikům) připojit se na moderní internetovou síť s velmi vysokou kapacitou (VHCN). Jedná se o modernizaci téměř 76 % aktivních internetových spojení. Přípravná fáze má být uzavřena do konce r. 2022 a realizace začít začátkem r. 2023 (rozpočet 131 mil. eur).

Projekt WiFi4GR předpokládá rozvoj veřejných míst s bezdrátovým širokopásmovým přístupem k internetu. Veřejná soutěž probíhá a do konce roku 2021 by měla být zakázka kontrahována (rozpočet 12 mil. eur).

Ultrarychlé širokopásmové připojení (Ultra Fast Broadband/UFBB) bude rozšiřováno ve dvou etapách. Nejprve bude na náklady státu vybudována síť pro ultrarychlé širokopásmové připojení s rychlostí nad 100 Mbps v oblastech, které nejsou komerčně lákavé pro soukromé investory a doposud je zde k dispozici rychlost do 30 Mbps. Veřejná soutěž probíhá od června 2021, kontraktace by měla proběhnout do konce roku 2022, doba realizace je 3letá (rozpočet 700 mil. eur). Následně bude realizován projekt ultrarychlého širokopásmového připojení (UFBB II) pro koncesionáře, kteří až do konce r. 2025 nebudou mít přístup k vysokokapacitním sítím VHCN. Jedná se o zhruba 1,7 mil. připojení. Přesný rozsah projektu stanoví závazná analýza vypracovaná telekomunikačními operátory, jejíž závěry budou garantovat finančními zárukami. Měla by být hotová do konce 1. čtvrtletí 2022 tak, aby veřejná soutěž mohla být připravena ve 3. čtvrtletí 2023, uzavřena v průběhu následujícího roku a projekt realizován do konce r. 2027 (rozpočet 1,2 mld. eur, podíl státu 400 mil. eur).

 

Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Aténách