česky  ελληνικά  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: z otevřených zdrojů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Farmaceutický průmysl - opora řecké ekonomiky a příležitost pro spolupráci

Pandemie covid-19 potvrdila význam moderních léčiv a potenciál pro spolupráci na jejich vývoji a výrobě zejména uvnitř Evropy. Řecké farmaceutické podniky plánují v příštích letech investice do výrobních provozů a center aplikovaného výzkumu ve výši téměř 1,5 mld. Eur. Farmaceutický průmysl je zařazen mezi státem financované programy na podporu inovací.  Značný potenciál pro zahraniční investice má zejména farmaceutické využití konopí.

Léčiva a farmaceutické výrobky jsou největším vývozním artiklem Řecka do ČR s objemem 2,04 mil. CZK v roce 2020 a meziročním nárůstem o 50 %. Na druhé straně ČR vyváží do Řecka tradičně chemické prostředky a v posledních letech také léčiva a farmaceutické výrobky. Další rozšíření řeckého farmaceutického průmyslu by pro české výrobce mohlo být příležitostí pro dodávky surovin, obalů a případně i výrobních technologií. České farmaceutické podniky a výzkumné ústavy by se mohly pokusit o spolupráci s řeckými partnery na vývoji a výrobě moderních léčiv.   

Řecký farmaceutický průmysl je po rafinaci ropy, výrobě potravin, zpracování kovů a chemickém průmyslu 5. nejvýznamnějším oborem domácího zpracovatelského průmyslu s vysokou přidanou hodnotou a značným růstovým potenciálem. Na hrubém domácím produktu se farmaceutický průmysl podílí zhruba 3,7 procenty a ekonomické analýzy odhadují, že každé euro investované do tohoto průmyslového odvětví zvyšuje přímo či nepřímo HDP o 3,9 eur. Vysoký je rovněž jeho podíl na zaměstnanosti špičkově kvalifikovaných pracovních sil. Domácí výrobky pokrývají zhruba 25 % národní poptávky s perspektivou pokrýt až 75 % a vysoký je objem vývozu zejména výživových doplňků a generických léčivých přípravků.

Farmaceutický průmysl obstál v desetiletém období hospodářské krizi a nyní se prudce rozvíjí v období krize pandemické. Členové Řeckého svazu farmaceutických podniků SFEE plánují do roku 2025 investice do výrobních provozů a center aplikovaného výzkumu ve výši téměř 1,5 mld. eur a farmaceutický průmysl je zařazen mezi státem financované programy na podporu inovací.

Investici do rozvoje výrobních kapacit avizovaly například společnosti Adelco (modernizace závodu), Bennett (rozšíření kapacit o nový automatizovaný závod a oddělení výzkumu a vývoje), Vianex (rozšíření závodu a rozvoj kapacit pro výzkum a vývoj), Demo (4 nové výrobní závody zaměřené především na výrobu surovin pro léčiva), Elpen (rozšíření kapacit na výrobu onkologických léků), PharmaZac (nový závod na výrobu léčiv pro radioterapii) a řada dalších. Rozšíření výrobních kapacit v Řecku připravuje také německá Boehringer.

Značný potenciál pro investice zejména zahraniční má také farmaceutické využití konopí. Pěstování primární suroviny Cannabis Sativa L, pro které jsou v Řecku mimořádně příznivé klimatické podmínky, bylo povoleno v r. 2018 (více viz ekonomická informace v našem archivu). Nyní se finalizuje legislativní rámec pro zpracování této suroviny, který umožní vybudovat na území Řecka závody na výrobu farmaceutických produktů z konopí určených výhradně na vývoz, tedy bez povolení prodeje na řeckém trhu.

Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Aténách