ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: fotobanka PxHere
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Řecko posiluje svoji pozici na světové digitální mapě

Řecko podporuje investice do infrastruktury pro uskladnění a přenos dat. V metropolitním regionu Attika vzniká několik významných velkokapacitních datových center, plánují se další a jedná se o podmořském propojení pro přenos dat mezi Asií, Afrikou a Evropou. Nová infrastruktura výrazně zlepší podmínky pro podnikání v oblasti ICT a může být zajímavou příležitostí pro české investory, výrobce, ale i pro softwarové firmy, které chtějí rozšířit své výrobní kapacity do zahraničí.

VELKOKAPACITNÍ ÚLOŽIŠTĚ DAT

Společnost Microsoft má v úmyslu vybudovat v Řecku svůj regionální data hub pro jihovýchodní Evropu. Jedná se o investici v řádu miliardy eur, která byla vzhledem k významu a rozsahu zařazena řeckou vládou mezi strategické investice. Základem budou tři velkokapacitní datová centra, která vzniknou ve východní části metropolitního regionu Attika, kde již Microsoft Operations Hellas za tímto účelem zakoupila v městských částech Spata a Koropi vhodné pozemky o celkové rozloze 8,5 hektarů. Uvedení datových center do plného provozu se předpokládá začátkem roku 2025.

Datová centra rozvíjí také řecká společnost Lamda Hellix, kterou v listopadu 2020 odkoupila americká Digital Realty. Doposud největší datové centrum Lamda Hellix s označením Athens 3 a kapacitou 6,8 MW ICT výkonu bude vybudováno v obci Koropi a propojeno s datovými centry Athens 1 a Athens 2, která jsou v provozu od roku 2015. Základní kámen nového datového centra byl slavnostně položen v říjnu 2021 a zprovozněno má být v polovině roku 2023. Jedná se o investici v hodnotě 70 mil. eur a společnost již podala žádost o stavební povolení na výstavbu dalšího datového centra Athens 4. Lamda Hellix by chtěla v Athénách zopakovat úspěch datového centra, které vybudovala ve francouzském Marseille.

Akciová společnost Sparkle Greece, dceřiná společnost italské Telecom Italia Sparkle S.p.A., která vlastní tři datové centra v Athénách (v oblastech Metamorfosi a Koropi) a jedno na Krétě v Chanii, uvedla vloni na podzim do provozu první „zelené“ datové centrum Metamorfosis II.

PODMOŘSKÝ PŘENOS DAT

Kromě rozvoje datových center se jedná o datovém propojení Řecka, ležícího na rozhraní Evropy, Asie a Afriky, s okolními kontinenty, které by ho povýšilo na jižní datovou bránu Evropy. Ve Středozemním moři se zvažuje efektivnost podmořského kabelového propojení telekomunikačních systémů Řecka a Egypta. Podmořský kabelový systém pro přenos dat ze Saudské Arábie přes Řecko do Evropy by se měl začít pokládat koncem roku s cílem zprovoznit ho do dvou let. Jedná se o projekt s rozpočtem 850 milionů eur. V Jónském moři se pracuje na umístění podmořského optického kabelu, který by měl už příští zimu spojit Milán a Řím s Athénami a Soluní. Zvažují se také další projekty, jako třeba propojení mezi Francií, Itálií, Řeckem a Izraelem.

V rámci plánu digitální transformace řecká vláda realizuje a vypisuje řadu vlastních projektů, které budou spolufinancovány z evropských prostředků. Řecko hodlá v příštích pěti letech vybudovat moderní širokopásmovou infrastrukturu a dohnat tak deficit v digitalizaci (více viz článek Digitální transformace Řecka – Národní plán rozvoje širokopásmových sítí 2021-27).

ATRAKTIVNÍ INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST

Rostoucí poptávka po přenosu a uchovávání stále většího objemu dat a podmínky, které Řecko v této oblasti nabízí, přitahují na tento trh nové podniky a přináší atraktivní investiční příležitosti. Zajímavou příležitost zde mohou najít jak čeští investoři a výrobci, tak softwarové firmy, které chtějí rozšířit své výrobní kapacity do zahraničí.

 

Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Athénách