ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: z otevřených zdrojů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velké infrastrukturální projekty plánované v Řecku

Ministerstvo infrastruktury a dopravy plánuje v příštích letech projekty za 13 mld. eur. Bude se jednat zejména o rozvoj dopravní infrastruktury. Ministerstvo se zavázalo k schválení nového legislativního rámec pro zadávání veřejných projektů, který je předpokladem jejich rychlé a efektivní realizace. V řadě případů se bude jednat o projekty spolufinancované z veřejných prostředků a soukromých investic (PPP).

Hlavní okruhy projektů, které by měly být realizovány v letech 2021-26:

Velké veřejné infrastrukturální projekty:

  • Odblokování velkých dopravních projektů, jejichž zadání se roky vleče, jako např. 4. trasa athénské metra (více v našem článku publikovaném v souvislosti s vyhlášením veřejné soutěže), dokončení severní části dálnice E-65 vedoucí středním Řeckem, severovýchodní dálniční okruh na Krétě, dálnice na Peloponésu spojující města Patra a Pyrgos atd.). 
  • Zadání nové generace dopravních projektů jako modernizace vnějšího okruhu města Soluně, prodloužení dálnice Attiki Odos, prodloužení 2. trasy athénského metra ve směru z Anthoupoli do předměstské čtvrti Ilion, které by mělo být zadáno do konce r. 2021 (rozpočet 350 mil. eur) a modernizace regionální silniční sítě.
  • Obnova zastaralého vozového parku veřejné dopravy, která je už po řadu let odkládána (viz v archivní informaci o přípravách veřejné soutěže).
  • Realizace velkých protipovodňových projektů (rozpočet 1,2 mld. eur).
  • Modernizace železniční tratě (rozpočet 3,3 mld. eur).
  • Infrastrukturální projekty na podporu oblastí se srovnatelným rozvojovým potenciálem jako je nákladní a kombinovaná doprava, skladovací centra, rozvoj letišť a přístavů apod.

Zvýšení bezpečnosti silničního provozu:

  • Mnoho z dopravních nehod, ke kterým dochází na řeckých silnicích, má objektivní příčiny ve špatném značení a nebezpečných místech na silnicích. Na celém území je takových míst na 7 tisíc a jejich odstranění patří k prioritám.


Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Aténách  ​