česky  ελληνικά  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti pro uplatnění českých firem z oblasti lázeňství v Řecku

Řecký turistický průmysl hledá nové modely pro rozvoj alternativního cestovního ruchu, jako například lázeňství, pro které Řecko disponuje bohatými přírodními zdroji, nemá však v této oblasti tradici ani potřebné zkušenosti. Ty by rádo získalo v České republice. Velvyslanectví registruje nevyužitý potenciál a vnímá jej nikoliv jako konkurenci českého lázeňství, ale jako příležitost pro uplatnění celého spektra českých firem pohybujících se okolo lázeňství (architektura, technologie a zařízení, know-how léčebných procedur, lázeňská kosmetika, aj.).

Zájem řeckých subjektů o české zkušenosti, technologie ale i investice do lázeňství byl zpočátku opatrný, ale když v létě r. 2016 založilo sedm municipalit z regionů Středního Řecka a Thesálie neziskovou organizaci „Thermal Springs of Central Greece and Thessaly Network – DIAM“, neskrývaly, že se inspirovaly Sdružením lázeňských míst ČR.

Thessalia ke Sterea Ellada in Greece.svg

Zakládajícími členy DIAMu jsou městské úřady regionů Střední Řecko a Thesálie:

  1. Istiaia-Edipsos  - starostka Eleni Evstathiou (předsedkyně DIAM)
  2. Lamie - starosta Nikolaos Stavrogiannis
  3. Delfy (se sídlem v Amfisse) – starosta Athanasios Panagiotopoulos
  4. Makrakomi - starosta Evthimios Papavthimiou
  5. Molos-Ag. Konstantinos - starosta Ioannis Sykiotis
  6. Sofades – starosta Athanasios Skarlos
  7. Trikala – starosta Dimitris Papastergiou

Starostové zapojení do DIAMu opakovaně navštívili velvyslanectví a jednali o možnostech spolupráce s Českou republikou, kterou vnímají jako lázeňskou velmoc. Zajímali se o oblast lázeňské architektury, lázeňských technologií, léčebných procedur, vybavení apod. Mají zájem jak o spolupráci na úrovni asociací tak o twinning či partnerství s českými lázeňskými městy. DIAM má v úmyslu ještě během února 2017 pozvat do Řecka odborníky z ČR a na místě je seznámit se situací, na červen pak plánuje pod záštitou zastupitelského úřadu uspořádat v historických Thermopylách konferenci o lázeňství.

Rozvoj lázeňské turistiky v Řecku má velký potenciál a nelze ho vnímat jako konkurenci pro české lázeňství. Jde naopak o příležitost pro celé spektrum českých firem pohybujících se okolo lázeňství (architektura, technologie a zařízení, know-how léčebných procedur, lázeňská kosmetika, aj.). Zájem řeckých partnerů bude zastupiteský úřad intenzivně monitorovat a zaměří se na něj i při koncipování projektů na podporu ekonomické diplomacie.

 

Milan Fischer, zástupce velvyslance, Jitka Chromcová, asistentka pro obchodní, ekonomickou a politickou agendu, Velvyslanectví ČR v Athénách