ελληνικά  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny při cestách do Řecka a mimořádná karanténní opatření na jeho území

Vzhledem ke zvýšenému výskytu onemocnění Covid-19 na území Řecka byla s účinností od 7. 11. 06.00 hod. do 30. 11. 2020 vyhlášena na celém území státu karanténní opatření včetně změn při cestách do/z Řecka, zákazu neopodstatněného vycházení a přesunů mezi okresy. Opatření jsou povinná pro obyvatele i návštěvníky a jejich nedodržení je pokutováno.


Cestování do/z Řecka:


Vstup na území Řecka, bez ohledu na státní příslušnost a výchozí destinaci, je možný pouze s negativním PCR testem provedeným v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu, který nesmí být starší než 72 hodin od odběru vzorku.

Každý cestující nad 18 let nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí nejpozději 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický registrační formulář, tzv. Passenger Locator Form (PLF), který je spolu s návodem k dispozici na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/#/.

Mezinárodní letiště na území Řecka jsou otevřena pro přílety ze zahraničí s výjimkou soluňského mezinárodní letišti „Makedonia“, které přijímá pouze nezbytné lety. Vnitrostátní letecká doprava je od 9. 11, 6.00 hod., k dispozici jen pro nezbytné lety jako cesty ze zdravotních, profesionálních/podnikatelských a závažných rodinných (spojení rodiny) důvodů nebo k návratu do místa bydliště. Výjimky: nákladní doprava, podpora zdravotnického systému, repatriace řeckých občanů ze zahraničí a cizích státních příslušníků do vlasti, státní, humanitární, vojenské, požární a technické lety, lety Frontexu, přistání k doplnění paliv nebo v ohrožení.  


Mimořádná karanténní opatření na území Řecka:


Pohyb mimo místo bydliště je povolen pouze:

v době od 5.00 do 21.00 hod. pro cesty z/do zaměstnání (v pracovní době s potvrzením zaměstnavatele nebo místopřísežným prohlášením v případě OSVČ) a dále:

  • 1 - do lékárny nebo k lékaři na základě předem určeného termínu návštěvy,
  • 2 - na nákup potravin, nelze-li objednat donášku do domu,
  • 3 - do veřejné instituce nebo banky, nelze-li vyřešit elektronicky,
  • 4 - k osobě vyžadující péči a pomoc nebo jako doprovod nezletilých dětí do školy (s potvrzením školy),
  • 5 - na svatby, křtiny, pohřby nebo pro zajištění kontaktu rozvedených rodičů s dětmi (dle příslušných ustanovení),
  • 6 - na procházku, fyzickou aktivitu v přírodě nebo vycházku s domácími zvířaty (max. v páru při dodržení bezpečnostní vzdálenosti 1,5 m od ostatních osob).

v době od 21.00 do 5.00 hod. na cesty z/do zaměstnání (s potvrzením zaměstnavatele nebo místopřísežným prohlášením v případě OSVČ) a za účelem (1) nebo venčení domácích zvířat v bezprostřední blízkosti bydliště (6).

Před opuštěním bydliště je třeba oznámit účel cesty na číslo 13033 formou bezplatné SMS obsahující výše uvedené číslo účelu (1, 2, 3,..., 6) mezera jméno, příjmení, adresa bydliště. Po opuštění bydliště je nezbytné mít u sebe mobilní telefon, ze kterého byla zpráva odeslána, a doklad totožnosti (OP nebo pas). Porušení je pokutováno částkou 300 EUR.

Platí zákaz opustit okres (prefekturu) bydliště. Vnitrostátní železniční, letecké a dopravní spojení je omezeno.

Na celém území Řecka je povinná rouška ve všech uzavřených veřejných prostorách (tedy i na pracovištích) a na otevřených prostranstvích. Do MHD je vstup bez roušky zakázán. V osobním automobilu není rouška povinná jen v případě, že řidič jede sám nebo s nejbližšími členy jeho rodiny. Výjimky se vztahují na individuálních a kolektivních sportovní aktivity včetně cyklistiky, pro děti do 3 let a osoby s lékařsky potvrzenými dýchacími problémy. Porušení je pokutováno částkou 300 EUR.

Po dobu karantény zůstávají v provozu maloobchodní prodejny potravin, lékárny, čerpací stanice, veřejné stravování pouze pro objednávky s sebou a donášku do domu, velkoobchod, průmysl a hotely (bez stravovacích služeb).

V osobním automobilu smí cestovat kromě řidiče jen 1 osoba (s výjimkou nezletilých dětí) a v taxíku pouze 1 zákazník.

Církevní obřady a bohoslužby se musí konat bez účasti věřících a pohřby s účastí maximálně 9 pozůstalých.

 

Podrobné informace najdete rovněž v článku Řecko – cestování z/do ČR v souvislosti s Covid-19