ελληνικά  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat při požáru nebo zemětřesení

Velvyslanectví doporučuje  při cestách do Řecka sledovat oficiální informace a doporučení týkající se požárů, zemětřesení a dalších živelných katastrof.
 

Informace a doporučení pro případ požáru, zemětřesení a dalších živelných katastrof jsou k dispozici na webové stránce řeckého Generálního sekretariátu civilní ochrany, kde jsou publikovány také pokyny pro osobní ochranu v řadě jazyků

Denní prognostická mapa nebezpečí požárů řeckého Generálního sekretariátu civilní ochrany

Vysvětlivky ke stupni nebezpečí:

 1. zeleně nízký stupeň nebezpečí
 2. modře střední
 3. žlutě vysoký
 4. oranžově velmi vysoký
 5. červeně výstraha před akutním nebezpečím


Doporučení postupu v případě požáru

S ohledem na každoroční letní požáry různé intenzity doporučuje velvyslanectví informovat se před cestou o aktuálním stavu v místě předpokládaného pobytu a v průběhu pobytu sledovat vývoj situace. V případě nebezpečí je třeba postupovat podle pokynů policie, hasičů, případně zaměstnanců hotelu, komunikovat s delegátkou cestovní kanceláře, v případě nouze s velvyslanectvím.

Pokud se ocitnete v blízkosti požáru a nebude možné získat informace od policie nebo hasičů, doporučujeme místo urychleně opustit. Velmi důležité je nepropadat panice, neběžet do hustých porostů, travin a lesů. Jste-li v dostupnosti pláže, odeberte se tam a kontaktujte telefonicky policii nebo pobřežní hlídku, kterým co nejpodrobněji nahlásíte místo, kde se nacházíte. Jako ochranu proti hustému kouři  doporučujeme navlhčit ručník, přiložit si ho na ústa a nos a dýchat přes takto navlhčený ručník (nejprve rodič, pak dítě).


Jak se chovat při zemětřesení

V souvislosti se zemětřesením, které zasáhlo Athény v červenci 2019, vydalo řecké Ministerstvo turistiky stručné doporučení pro turisty, jak postupovat při zemětřesení Guidance for tourists in case of an earthquake (v angličtině).

Užitečné rady poskytují i čeští odborníci: Zemětřesení - co dělat?

V  krizových situacích doporučujeme připravit si tašku pro případnou evakuaci, ve které budou léky, voda, cestovní doklad, peníze a mobilní telefon. U dětí doporučujeme přibalit kojeneckou výživu, pleny aj.

Žádáme občany, aby nepodceňovali varování řeckého Generálního sekretariátu civilní ochrany a jeho složek, policie a hasičů.


Důležité kontakty v případě ohrožení či pohřešování osoby:

 • Evropská tísňová linka 112  (lze hovořit česky)
 • Policie 100
 • Hasiči 199
 • Přístavní policie 108
 • Turistická policie 1571
 • Informační linka Ministerstva turismu Řecka +30 2155605151 (v angličtině)
 • Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Athénách:
 • v pracovní době (po - pá 07:30 - 16:00) +30 210 67 299-14 a/nebo -12
 • po pracovní době v neodkladných případech a při ohrožení života občana ČR: +30 6944 733769