ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat při požáru nebo zemětřesení

Velvyslanectví doporučuje  při cestách do Řecka sledovat oficiální informace a doporučení týkající se požárů, zemětřesení a dalších živelných katastrof.
 

Žádáme občany, aby nepodceňovali varování řecké Civilní ochrany a jejích složek, policie a hasičů, a řídili se striktně pokyny místních bezpečnostních složek a úřadů. Informace a doporučení pro případ požáru, zemětřesení a dalších živelných katastrof jsou k dispozici na webové stránce řeckého Generálního sekretariátu civilní ochrany, kde jsou publikovány také pokyny pro osobní ochranu.

Doporučení v případě požáru


Stupeň nebezpeči požáru zohledňuje denní prognostická mapa požárů. Vysvětlivky:

 1. zeleně - nízký stupeň nebezpečí
 2. modře - střední
 3. žlutě - vysoký
 4. oranžově - velmi vysoké nebezpečí
 5. červeně - výstraha před akutním nebezpečím

S ohledem na každoroční letní požáry různé intenzity doporučuje velvyslanectví informovat se před cestou o aktuálním stavu v místě předpokládaného pobytu a v průběhu pobytu sledovat vývoj situace. V případě nebezpečí je třeba postupovat podle pokynů policie, hasičů, případně zaměstnanců hotelu, komunikovat s delegátkou cestovní kanceláře, v případě nouze s velvyslanectvím.

Pokud se ocitnete v blízkosti požáru a nebude možné získat informace od policie nebo hasičů, doporučujeme místo urychleně opustit. Velmi důležité je nepropadat panice, neběžet do hustých porostů, travin a lesů. Jste-li v dostupnosti pláže, odeberte se tam a kontaktujte telefonicky policii nebo pobřežní hlídku, kterým co nejpodrobněji nahlásíte místo, kde se nacházíte. Jako ochranu proti hustému kouři  doporučujeme navlhčit ručník, přiložit si ho na ústa a nos a dýchat přes takto navlhčený ručník (nejprve rodič, pak dítě).

Protipožární doporučení řecké Civilní ochrany

Jak se chovat při zemětřesení


Užitečné rady českých odborníků -> Zemětřesení - co dělat?

Guidance for tourists in case of an earthquake (v angličtině).

V  krizových situacích doporučujeme připravit si tašku pro případnou evakuaci, ve které budou léky, voda, cestovní doklad, peníze a mobilní telefon. U dětí doporučujeme přibalit kojeneckou výživu, pleny aj.

Důležité kontakty v případě ohrožení či pohřešování osoby:

 • Evropská tísňová linka 112  (lze hovořit česky)
 • Policie 100
 • Hasiči 199
 • Přístavní policie 108
 • Turistická policie 1571
 • Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Athénách:
 • v pracovní době (po - pá 07:30 - 16:00) +30 210 67 299-14 a/nebo -12
 • po pracovní době v neodkladných případech a při ohrožení života občana ČR: +30 6944 733769