ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozor! Důležité upozornění!

Změna podmínek návratu z Řecka do ČR od 26. 7. 2021.
Zmírnění podmínek návratu pro děti ve věku od 6 do 12 let od 31. 7. 2021.

Ministerstvo zdravotnictví ČR svým Sdělením, kterým se vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 ze dne 23. 7. 2021, zařadilo Řecko od 26. 7. 2021, 00.00 hod., mezi země s vysokým rizikem nákazy (červená země).

Pro české turisty, kteří nejsou očkovaní nebo Covid-19 neprodělali, to znamená, že při návratu do ČR od pondělí 26. 7. 2021 musí před vstupem na území ČR VYPLNIT PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ a pokud cestují hromadnou dopravou (letecky, autobusem), musí též DISPONOVAT NEGATIVNÍM  antigenním (max. 48 hod. starým) nebo PCR (max. 72 hod. starým) TESTEM na přítomnost viru SARS-CoV-2. Příjezdový formulář a negativní test od nich bude vyžadovat i letecká společnost při nástupu do letadla, jinak budou vyloučeni z přepravy.

Čeští občané vracející se do vlasti rovněž musí nejdříve 5. a nejpozději 14. den po překročení české hranice podrobit v ČR dalšímu RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 a SETRVAT V domácí SAMOIZOLACI do doby negativního výsledku tohoto testu podle bodu III.9. Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, kterým se nařizuje postup podle § 68 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19.

Povinnost negativního testu před návratem do ČR a domácí samoizolace se netýká těch občanů ČR a EU, kteří se prokáží národním certifikátem/EU Digital Covid Certificate o ukončeném očkování před nejméně 14 dny nebo certifikátem o prodělaném onemocnění COVID-19 (EU Digital Covid Certificate nebo písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce obsahujícím razítko, identifikační údaje lékaře a jeho telefonické spojení, a to vydaným lékařem působícím v České republice nebo v jiném členském státě Evropské unie).

Podrobně: Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, kterým se nařizuje postup podle § 68 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19

S platností od soboty 31. 7. 2021 Vláda ČR na návrh Ministerstva zdravotnictví ČR zmírnila pro děti ve věku od 6 do 12 let podmínky při návratu ze zahraničí. Těmto dětem při návratu ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy (červených a tmavě červených zemí) stačit absolvovat PCR test do 5 dnů po příjezdu do ČR. Pokud bude jeho výsledek negativní, nemusí již potom podstoupit samoizolaci. Zároveň nemusí podstupovat test před příjezdem/ příletem do ČR při cestě hromadnou dopravou. Ministerstvo zdravotnictví ČR však upozorňuje, že dopravce může stanovit přísnější pravidla, a proto všem rodinám doporučuje si před cestou pečlivě zjistit podmínky dopravce, se kterým cestují.

Podrobně: Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR z 30. 7. 2021 (poslední strana 30) 

S dotazy k aktuálním podmínkám návratu do ČR a omezením po návratu se můžete obracet na informační linku ke koronaviru +420 226 20 1221 (pro volání ze zahraničí), která je k dispozici každý den od 8 do 19 hodin.