ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace na očkování proti covid-19 a odběr bezplatných antigenních self-testů pro cizí státní příslušníky s dlouhodobým pobytem v Řecku

Předpokladem pro registraci na vakcinaci a pro nárok na bezplatný odběr antigenních self-testů je řecké rodné číslo AMKA. Cizí státní příslušníci s legalizovaným dlouhodobým pobytem v Řecku budou mohou pro tyto účely požádat při splnění konkrétních předpokladů o vydání přechodného (temporary) rodného čísla AMKA.

Osoby, které mají řecké rodné číslo AMKA a jsou evidovány v řeckém daňovém systému taxisnet, si mohou termín vakcinace rezervovat přímo přes oficiální vládní vakcinační platformu https://emvolio.gov.gr/

Osoby, které nemají řecké rodné číslo AMKA, mají však platné řecké daňové číslo (AFM) a jsou zároveň registrovány v daňovém systému taxisnet, mohou prostřednictvím platformy https://emvolio.gov.gr/ požádat o vydání provizorního (temporary) rodného čísla AMKA.

Ostatní osoby legálně dlouhodobě pobývající v Řecku bez daňové rezidence musí o vydání provizorního AMKA požádat prostřednictvím Centra pro služby občanům (KEP), které je obdobou Czech POINTu, po předložení platného dokladu totožnosti a povolení k pobytu.

Provizorní rodné číslo AMKA budοu potřebovat také děti zapojené do řeckého školského systému, protože jeho prostřednictvím budou mít přístup k bezplatnému odběru antigenních self-testů v lékárnách a k následné registraci výsledků testování na platformě https://self-testing.gov.gr/. O vydání provizorního AMKA pro děti je třeba požádat v Centru pro služby občanům (KEP).

Platformy https://emvolio.gov.gr/ a https://self-testing.gov.gr/ obsahují podrobný návod, který je k dispozici v řeckém jazyce s možností překladu textu do angličtiny pomocí google translate.

Upozorňujeme, že registrace k vakcinaci je vždy přístupná jen pro konkrétní věkové nebo profesní kategorie. Stejně tak jako nárok na self-test vzniká jen žákům škol, které jsou v provozu rozhodnutím státu. 

(Vydání provizorního rodného čísla AMKA upravuje článek 97 zákona 4796/2021 publikovaný ve Vládním věstníku svazek 63A/17.04.2021)