ελληνικά  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti cestování z České republiky do Řecka

Informace o podmínkách pro vstup na území Řecka a o možnostech dopravního spojení.


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Do 14. června 2020 doporučuje MZV i nadále cestovat do zahraničí včetně Řecka jen v nezbytných případech. S platností od 15. června 2020 Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát při cestě do Řecka zvýšené opatrnosti. MZV upozorňuje, že při cestách do zahraničí je nutno se informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země. MZV současně důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Více viz stránka MZV ČR -> AKTUALIZUJEME: Rozcestník informací k cestování do ostatních států  


2. VSTUP NA ÚZEMÍ ŘECKÉ REPUBLIKY 

Řecko neomezuje vstup na své území, do 15. 6. 2020 12.00 hod. však platí povinnost podrobit se testu na Covid-19 a domácí karanténě v místě trvalého nebo přechodného pobytu. V případě, že cestovatel takové místo nemá, musí setrvat na vlastní náklady v určeném karanténním zařízení (hotelu) -> viz bod 4. OPATŘENÍ

Od 15. 6. do 30. 6. 2020 Řecko umožní občanům České republiky a dalších zemí, kteří cestují z letiště neuvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19, vydaného Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA), vstup na své území přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni i za účelem turistiky bez povinné karantény. Cestující mohou být při vstupu do Řecka podrobeni namátkovým testům na Covid-19 a budou povinni tyto testy strpět, stejně jako případná karanténní opatření v případě pozitivity na Covid-19.

Od 1. 7. 2020 plánují řecké úřady rozšířit možnost vstupu za výše uvedených podmínek i na další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů.

Tyto podmínky se mohou změnit v případě zhoršení epidemiologické situace ve výchozích zemích nebo v Řecku.

Platný seznam oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19 vydaný Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) dne 27. 5. 2020 neuvádí mezinárodní letiště v České republice a s výjimkou Polska ani mezinárodní letiště ve státech sousedících s Českou republikou. Seznam je publikován  na webových stránkách EASA zde.

Informace MZV Řecka ke vstupu na území od 1. 6. 2020


3. DOPRAVA

Letecké spojení s Řeckem je nadále omezené. Zcela přerušené je osobní letecké spojení s Itálií, Nizozemskem, Španělskem, Velkou Británií, Albánií, Severní Makedonií, Tureckem a Katarem (do 14. 6. 23.59 hod.). 

Letecké spojení s ostatními zeměmi je povoleno pouze pro athénské mezinárodní letiště Elevtherios Venizelos a od 15. června 2020 bude povoleno i pro soluňské letiště Makedonia. 

Osobní dopravní spojení přes pozemní hranici se Severní Makedonií, Albánií, Bulharskem a Tureckem je omezené. Silniční dopravu lze až do 15. 6. využít pouze pro dovoz/vývoz zboží a zdravotnického materiálu. Od 15. 6. 2020 bude možné cestovat přes hraniční přechody s Albánií, Severní Makedonií a Bulharskem, kde budou při příjezdu prováděny namátkové testy na Covid-19.

Osobní lodní doprava do Řecka bude možná od 1. 7. 2020. Při vylodění budou prováděny namátkové testy na Covid-19. Od 25. 5. funguje pravidelná vnitrostátní lodní doprava na ostrovy a je povoleno použití soukromých lodí, profesionálních i amatérských (jachting).

Před cestou do Řecka automobilem doporučujeme občanům, aby si předem ověřili podmínky u zastupitelského úřadu ČR ve státu, přes který chtějí tranzitovat:


4. OPATŘENÍ

Po příletu/příjezdu do Řecka probíhá v současné době u všech cestujících bez ohledu na státní příslušnost a zemi, ze které cestují, testování na onemocnění  COVID-19. Cestující musí do výsledku testu (zpravidla 24 hodin) setrvat v úřady určeném hotelu.

Všichni cestující musí po příletu/příjezdu ze zahraničí setrvat v karanténě, v případě negativního testu na Covid-19 po 7 dní na jimi udané adrese, v případě pozitivního testu 14 dní v úřady stanoveném hotelu; porušení karantény je pokutováno (5.000 €). 

Od 15. 6. do 30. 6. budou rychlotesty na Covid-19 prováděny namátkově u cestujících z letiště neuvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19  vydaného Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) a v případě negativního výsledku nebudou cestovatelé povinni setrvat v karanténě. U cestujících z letiště uvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19 vydaného EASA, platí vždy povinnost podrobit se testu na Covid-19 a setrvat po 7 dní v domácí karanténě na jimi udané adrese, v případě pozitivního testu 14 dní v úřady stanoveném karanténním hotelu.

Od 1. 7. 2020, kdy plánuje řecká vláda otevřít zahraničním návštěvníkům také ostatní mezinárodní letiště v zemi, budou platit výše uvedená opatření.

Řecká vláda si vyhrazuje právo podmínky vstupu do země a opatření kdykoliv upravit nebo změnit podle vývoje epidemiologické situace v Řecku a v zemích, odkud cestovatelé přijíždějí.

Doporučujeme, aby cestovatelé průběžně sledovali aktualizovaná cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Cestovatelé si musí být vědomi toho, že stav globální pandemie nadále trvá, a pro pobyt v Řecku musí počítat se změnou epidemiologické situace a příslušných opatření (v jejichž důsledku může např. dojít i ke zrušení zájezdu), a také s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu a nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, než je předpokládaná doba pobytu, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu), a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, cestovním pojištěním kryjícím uvedená rizika nebo vlastními finančními prostředky.

Obecná hygienická opatření platná v Řecku:

Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m, pravidelnou hygienu rukou a setrvat doma při sebemenším příznaku onemocnění. Je povoleno veřejné shromažďování maximálně 10 osob. Porušení je pokutováno (1.000 €/osobu).

Použití roušky je povinné pro veřejnost ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech a centrech. Porušení je pokutováno (150 €). Rouška je doporučena v obchodech a uzavřených prostorách. Není potřeba v přírodě a otevřených prostorách.

Omezení pro počet osob cestujících autem:

V taxíku mohou kromě řidiče cestovat maximálně 2 osoby, pro transfery a pronájem vozidla platí:
5místné vozidlo – řidič+1 pasažéři, event. 2, jsou-li spolu,
6-7místné vozidlo – řidič + 2
8-9místné vozidlo – řidič + 3
Výjimky platí pro rodiny s dětmi.

Pravidla provozu:

Pro turistická zařízení (hotely a ubytovací zařízení, kempy, restaurace, kavárny) a služby (pláže, pozemní a námořní doprava, transfery) vydaly řecké úřady závazné hygienické protokoly, které stanoví rovněž pravidla, které budou muset návštěvníci strpět. Přehled hlavních zásad uvádíme zde: Hygienické protokoly pro turistická zařízení a dopravu (PDF, 652 KB)


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

  • Řecká organizace veřejného zdraví (National Public Health Organization of Greece EODY)
  • Ministerstvo zahraničích věcí Řecka
  • Koronavirová linka 1135 (v řečtině)
  • Tísňová linka 112 
  • Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Athénách:
    - v pracovní době (po - pá 07:30 - 16:00) +30 210 67 299 14 a/nebo -12
    - po pracovní době v neodkladných případech a ohrožení života občana ČR: +30 6944 733769


Informace o platných opatřeních najdete také v článku Koronavirus – mimořádná opatření v Řecku