ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální doporučení a upozornění pro cesty a pobyt

V článku naleznete důležité informace ke stávající situaci v Řecku.


Používání dronů v Řecku turisty z cizích zemí

Jakékoliv použití dronu v Řecku důrazně doporučujeme konzultovat s řeckým Úřadem pro civilní letectví (Civil Aviation Authority; Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας; ΝΟΤΑΜ). Omezené používání dronů za turistickým účelem není principiálně zakázáno, avšak za podmínky striktního dodržení níže uvedených nařízení (při porušení jsou ukládány vysoké tresty peněžní, a dokonce i odnětí svobody).

Kontakty: Email: YPA@HCAA.GR; d4b@hcaa.gr

                   Telefon: +30 210 8916000

Stručný výtah ze Zákona č. Δ/ΥΠΑ/21860/1422-ΦΕΚ Β 3152 – 30. 9. 2016

Turistické použití dronu:

  1. Zařízení lze použít pouze do výše 50 m nad zemí
  2. Vzdálenost použití od letiště musí činit nejméně 8 km
  3. Použití dronu nad státem určeným územím a zónou je zakázáno
  4. Zákaz použití nad jakýmkoliv vojenským prostorem
  5. Zákaz použití nad vzdělávacími, nemocničními a nápravně výchovnými zařízeními
  6. Zákaz použití nad chráněnými přírodními oblastmi
  7. Zákaz použití nad oblastmi společensko-státního zájmu
  8. Zákaz použití nad osobami
  9. Zákaz použití nad místy s výskytem většího množství osob

Důležité upozornění: Výše uvedené je pouze orientační, základní varovná informace. V zájmu zabránění komplikací ve vztazích s řeckými úřady doporučujeme použití dronů v Řecku důkladně zvážit a před případným použitím rozhodně konzultovat s řeckými úřady, zejména s NOTAM (viz výše).


Požáry
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, kteří hodlají cestovat do Řecka, s ohledem na každoročně se opakující požáry různé intenzity a na různých místech, informovat se před cestou o aktuálním stavu v místě svého předpokládaného pobytu u cestovních kanceláří, na Velvyslanectví Řecka v ČR, Velvyslanectví ČR v Řecku nebo na honorárních konzulátech ČR v Řecku a sledovat sdělovací prostředky, které tyto záležitosti monitorují.


Komáři přenášející západonilskou horečku
​V Řecku se objevil druh komárů s virem západonilské horečky. Od ledna 2019 bylo zatím k 6. 9. 2019 evidováno 158 případů, z toho 15 mrtvých (osoby nad 75 let). Projevuje se jako běžná viróza, např. bolestmi svalů, kloubů, hlavy, zimnicí a horečkami. Pokud je člověk jinak zdravý, dokáže jeho organismus virus překonat. V horším případě může nemoc způsobit poškození mozku a ochabnutí svalů. Inkubační doba tohoto viru je od dvou do 14 dní. Neexistují žádná antibiotika ani jiné léky, které dokážou člověka vyléčit. Epidemiologové doporučují používat např. kvalitní repelent, nošení dlouhých kalhot a rukávů, sítě.
Další informace lze najít na www.keelpno.gr a rovněž na stránkách European Centre for Disease Prevention and Control https://ecdc.europa.eu/en/home.


Upozornění na možnost stávek

Ministerstvo zahraničních věcí ČR rovněž české občany, kteří hodlají cestovat do Řecka nebo v něm již pobývají, upozorňuje, že v zemi se mohou konat s různou intenzitou protestní akce a stávky. Velvyslanectví ČR v Athénách zveřejňuje zprávy o plánovaných stávkách na základě dostupných informací na svých webových stránkách. Turisté se mohou informovat o aktuální situaci také u svých cestovních kanceláří, na Velvyslanectví Řecké republiky v Praze nebo ve sdělovacích prostředcích. MZV ČR ve všech případech doporučuje, aby se turisté vyhýbali masovým protestním akcím, které se zpravidla konají v centrech velkých řeckých měst a při nichž nelze vyloučit násilnosti.