ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí

Informace o možnosti dobrovolné registrace českých občanů při jejich pobytech v zahraničí na webové aplikaci a mobilní verzi DROZDU na Google Play a App Store.

Občané České republiky mohou pro své krátkodobé i dlouhodobé pobyty v zahraničí využít registrace. Webová aplikace https://drozd.mzv.cz/ umožňuje českým občanům dobrovolnou registraci při jejich pobytu mimo území České republiky. Díky ní konzulární služba ČR může zaregistrované občany v nestandardních situacích v místě pobytu (např. v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů a ozbrojených konfliktů) operativně informovat nebo kontaktovat jejich příbuzné v ČR, bude-li třeba.

Po spuštění aplikace cestovatel sám vyplní jednoduchý formulář, který se skládá ze čtyř částí:

1.         Informace o cestovateli
2.         Informace o spolucestujících rodinných příslušnících
3.         Údaje o pobytu v zahraničí
4.         Kontaktní osoba v ČR

Systém umožňuje úpravu vložených údajů, např. při změně trasy, délky pobytu a podobně, a to na základě přihlašovacího jména a hesla, které si cestovatel sám určí.

Poznamenáváme, že osobní data jsou v systému uchovávána jen po dobu předpokládaného pobytu v zahraničí. Po jeho ukončení obdrží cestovatel automaticky e-mailovou zprávu, která mu interaktivně umožní příslušný záznam z databáze ihned odstranit. Pokud na e-mail nebude reagovat, bude záznam automaticky vymazán po uplynutí 4 týdnů od zadaného termínu ukončení cesty.