ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra zahraničí Jana Lipavského v Athénách

Dne 3. března 2022 se uskutečnila oficiální návštěva ministra zahraničí ČR Jana Lipavského v Athénách, kde jednal se svým řeckým protějškem, ministrem zahraničních věcí Nikosem Dendiasem. Jeho cesta navázala na návštěvu ministra Dendiase v ČR v roce 2020 a byla také součástí příprav na české předsednictví v Radě EU ve 2. pololetí roku 2022.

Ministři zahraničí ČR Jan Lipavský a Řecka Nikos Dendias po jednání v Athénách

Ministři zahraničí ČR Jan Lipavský a Řecka Nikos Dendias po jednání v Athénách

Ministři hovořili o situaci na Ukrajině, krocích směřujících k ukončení válečného konfliktu a opatřeních na podporu ohrožených civilistů.

Věnovali se rovněž prioritám nadcházejícího předsednictví ČR v Radě Evropské unie. Shodli se na významu ochrany lidských práv, která zařadily česká i řecká vláda na čelní místo své agendy.

Ministři jednali také o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce, jelikož Řecko je tradičně významným partnerem v oblasti obchodu a investic. Řecký ministr zahraničních věcí znovu ocenil pomoc jednotek českého Hasičského záchranného sboru při obrovských požárech v Řecku v srpnu loňského roku. Řeckou komunitu žijící v České republice a české turisty navštěvující Řecko označil za mosty mezi našimi zeměmi.

Delegace ČR (vpravo) a Řecka za jednacím stolem

Delegace ČR (vpravo) a Řecka za jednacím stolem

Zpráva MZV ČR k návštěvě ministra Lipavského v Athénách

Prohlášení řeckého ministra zahraničí Dendiase na společné tiskové konferenci (v anglickém jazyce)