ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k 200. výročí nezávislosti Řecka

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky si připomněla 200. výročí zahájení bojů o nezávislost Řecka a k tomuto výročí vydala prohlášení. Text prohlášení naleznete v článku.


 

USNESENÍ

Poslanecké sněmovny
z 87. schůze
ze dne 25. března 2021

k Prohlášení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k 200. výročí nezávislosti Řecka

Poslanecká sněmovna

si připomíná 200. výročí zahájení bojů o nezávislost Řecka a vyzdvihuje dosaženou úroveň vztahů mezi našimi zeměmi tímto prohlášením:

Z území Řecka, z byzantské Soluně, nám před více než tisíci lety Cyril a Metoděj přinesli křesťanství ve slovanském jazyce, který na našem území umožnil vznik písemné kultury.

Velcí myslitelé starověkého Řecka položili nejen základ evropské civilizace, ale stali se inspirací pro hledání cesty ke svobodě a k nezávislosti Československa. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk zdůrazňoval, že v demokracii není v popředí vláda lidu jako forma, ale správa, tedy jako spravování věcí veřejných pro lid. Sdíleli jsme zkušenosti s cizí nadvládou, okupací a úsilím o zachování národní identity. Společně si vážíme demokracie a uvědomujeme si, jak snadné je ji ztratit a nakolik její odolnost záleží také na našem zakotvení ve společenství svobodných a demokratických zemí. Dnes jako dědictví otců zakladatelů naší státnosti sdílíme přesvědčení o nutnosti společně utvářet svět. Jsme spojenci, k čemuž nám napomáhá aktivní členství v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. Společně usilujeme o rozšíření stability, prosperity a bezpečnosti do celé jihovýchodní Evropy a v této souvislosti prohlašujeme, že každá země má právo bránit svoji suverenitu a územní integritu všemi dostupnými prostředky.

Občané České republiky a Řecka se navštěvují jako turisté a mezi našimi zeměmi se rozvinul čilý obchod. Roste zájem o studium, kulturní spolupráci a vědecké programy. Svorníkem v našich vztazích je několikatisícová řecká menšina v České republice. Jsme hrdi na to, že předkové dnešní generace řecké národnostní menšiny nalezli v poválečném Československu svůj nový domov. V našich parlamentech pracují ve prospěch rozvoje našich vztahů aktivně poslanecké skupiny přátel.