ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Athény
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští hasiči úspěšně splnili úkol v Řecku

Jednotka Hasičského záchranného sboru ČR, která byla v rámci Mechanismu civilní ochrany EU nasazena od 9. srpna v boji s rozsáhlými lesními požáry v Řecku, ukončila spolu s ostatními mezinárodními týmy dne svoji činnost a v neděli 15. srpna zahájila přesun do ČR.
 

Jednotka působila ve spolupráci s řeckými a francouzskými hasiči v hornaté oblasti Arkádie na centrálním Peloponésu v lesním porostu a při ochraně několika obcí (Doxa, Dafni, Lotis a dalších), kde se jí mimo jiné podařilo zachránit před zničením desítky domů. Byla první samostatnou zahraniční pozemní jednotkou nasazenou v tomto sektoru.

Působení české a dalších zahraničních jednotek EU ocenil v sobotu 14. 8. na osobním setkání s jejich veliteli náměstek ministra vnitra a generální ředitel řecké Civilní ochrany Nikos Hardalias a náčelník Řeckého hasičského sboru gen. por. Stefanos Kolotouris. Při této dosud největší operaci tohoto druhu v rámci Mechanismu civilní ochrany EU bylo přesunuto nasazeno více než 1 000 hasičů a 200 kusů techniky zahraničí. Zúčastnili se jí hasiči z 11 členských států EU a z dalších zemí.

Velvyslanec ČR v Řecku Jakub Karfík ocenil působení české jednotky a poděkoval jejím příslušníkům před jejich návratem do vlasti na setkání 15. srpna ve Spathovouni.

Velvyslanec Jakub Karfík se členy CZERT při návratu zpět do České republiky. Foto: ZÚ Athény.

Velvyslanec Jakub Karfík se členy CZERT při návratu zpět do České republiky. Foto: ZÚ Athény.