ελληνικά  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy PSP ČR v Řecku

Dne 25. listopadu 2016 vykonal předseda PSP ČR Jan Hamáček oficiální návštěvu Řecka. Byl přijat prezidentem republiky Prokopisem Pavlopoulosem, jednal se svým protějškem Nikosem Voutsisem a s poslaneckou skupinou řecko-českého přátelství. Předsedu PSP doprovázela delegace reprezentující kompletní politické spektrum PSP. Hlavním tématem návštěvy byla otázka uprchlíků/migrantů. Při zachování odlišností v přístupu obou stran k této otázce se dialog ukázal jako velmi potřebný. Proběhl v konstruktivní a věcné atmosféře. Návštěva předsedy PSP přišla po několikaletém období útlumu v bilaterálních vztazích. Předseda Poslanecké sněmovny navštívil  Řecko poprvé od 90. let minulého století.

Předseda PSP ČR Jan Hamáček na úvod zmínil zájem na renesanci vzájemných vztahů, které jsou poslední dobou v útlumu. V ekonomické oblasti jsme připravení ke spolupráci ve strojírenství, dopravě či turistice. Česká republika má rovněž zájem na rozšíření unijní spolupráce – EU vnímáme jako úspěšný projekt, který se ale v poslední době vzdaluje občanům.

Pokud jde o přistěhovaleckou krizi, je pro ČR prioritou odstranění jejích příčin přímo ve zdrojových regionech a udržení problému za hranicemi EU. Klíčové bude přežití dohody EU a Tureckem a poskytnutí efektivní pomoci Ankaře. ČR se chce personálně a finančně podílet na posilování evropské pohraniční stráže a chce dostát svým závazkům v rámci unijního programu relokací, a to přesto, že na něj má odlišný názor.

Předseda PSP vyjádřil pochopení s obtížemi, kterým Řecko čelí a nabídl pomoc i při ochraně hranic. Přistěhovalecký problém nemá řešení na národní úrovni, jde o mezinárodní záležitost. Je však třeba od sebe důsledně oddělit ty, kteří mají právo na azyl od ekonomických přistěhovalců.

Předseda PSP ČR při přijetí prezidentem Řecké republiky

Předseda PSP ČR při přijetí prezidentem Řecké republiky

Předsedové PSP ČR a Parlamentu GR s velvyslancem ČR v Řecku

Předsedové PSP ČR a Parlamentu GR s velvyslancem ČR v Řecku