عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání

Vzájemné vztahy s Iráckou republikou

Přehled bilaterálních aktivit, Klub irácko-českého přátelství, Česko-irácká obchodní komora.

1) Přehled bilaterálních aktivit

Návštěvy představitelů České republiky v Iráku

červen 2008

tisková mluvčí MZV ČR Ing. Zuzana Opletalová

duben 2008

ředitel odboru Blízkého Východu a Afriky RNDr. Josef Rychtár

březen 2008

ředitel ÚRN Libor Lochman

únor 2007
náměstek ministra zahraničních věcí David Gladiš, Erbil (doprovázel ředitel Odboru dvoustranných ekonomických vztahů Zdeněk Kubánek)

květen 2006
1. náměstek ministra zahraničních věcí Jaroslav Bašta, Erbil (v delegaci zástupce Ministerstva kultury dr. Kroupa, podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR)

leden 2004
ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, Bagdád (v delegaci velvyslanec USA v ČR William Cabaniss, podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR)

říjen 2003
1. místopředseda vlády, ministr vnitra ČR Stanislav Gross, Bagdád (v delegaci Policejní prezident Jiří Kolář, ředitel ÚZSI Karel Randák, ředitel ÚRN Libor Lochman)


Návštěvy představitelů Irácké republiky v ČR

prosinec 2007

ministr pro vodní zdroje Kurdské regionální vlády (KRG) Tahsin Kadir Ali s delegací.

září 2007

ministr životního prostředí Kurdské regionální vlády (KRG) autonomního regionu iráckého Kurdistánu Dara M. Amin Saeed. Ministr byl přijat na Ministerstvu životního prostředí ČR a Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

září 2007
na oficiální návštěvu přicestoval do Prahy irácký ministr zahraničí Hoshyar Zebari, který se svým doprovodem strávil v ČR dva dny (proběhla setkání mimo jiné s ministerským předsedou a též s ministrem zahraničí ČR). Bylo též podepsáno Memorandum o vzájemném porozumění mezi MZV ČR a MZV Iráku.

duben 2007
v rámci expertních jednání k sukcesi do smluv ČR s Irákem přicestoval jako vedoucí irácké delegace Dr. Mahmoud Hadž Hamudi a náměstkyně ministra pro vyšší vzdělávání a vědecký rozvoj Dr. Beriwan al-Khailany

září 2006
ministr elektřiny Kurdské regionální vlády Hoshyar A.Siwaily, Praha

srpen 2006
státní ministr vnitra Kurdské regionální vlády Karim Sindžári, Praha

prosinec 2005
1. náměstek ministra zahraničních věcí Hayat al-Bayyati, Praha

říjen 2005
státní návštěva prezidenta Irácké republiky Džalála Tálabáního na pozvání prezidenta ČR Václava Klause (v delegaci manželka prezidenta Hero Ibrahim Ahmed, ministr pro vládní záležitosti Saad Nif Meshan al-Hardan, předseda Kurdského parlamentu Adnan al-Muftí a další představitelé)


2) Klub irácko- českého přátelství

Bývalý ministr kultury, poslanec Sněmovny reprezentantů pan Mufíd Džazáirí připravuje založení Klubu irácko- českého přátelství. Nevládní organizace by měla sdružovat irácké občany, kteří studovali na českých (slovenských) univerzitách a vysokých školách.

3) Česko-irácká obchodní komora

K rozvoji vzájemných obchodních kontaktů byla založena Česko-irácká obchodní komora (Czech-Iraqi Chamber of Commerce, CICC).

Adresa:
Česko-irácká obchodní komora
Revoluční 3/1003
100 00 Praha 1
tel./fax: (+420) 222 511 399

V Iráku registrovány pobočky Bagdád, Basra, Erbil, Nadžáf a Babylón.