عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro cesty a pobyt v Iráku

Podmínky pro vstup do země

Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně nedoporučuje cestovat do Iráku vzhledem k dlouhodobě negativní bezpečnostní situaci v zemi.

V případě, že se na vlastní odpovědnost rozhodnete na území Iráku cestovat, doporučujeme využít možnosti dobrovolné registrace cestujících do zahraničí v systému DROZD. (V případě cesty na území iráckého regionu Kurdistán laskavě kontaktujte Generální konzulát České republiky v Erbílu (consulate_erbil@mzv.cz).

Vstupní vízum je nutné mít již před vstupem na území Irácké republiky; vydává je Velvyslanectví Iráku v Praze. Každé irácké vízum musí být opatřeno doložkou o bezpečnostní prověrce, bez níž nemusí být českému občanovi vstup do země umožněn.

Doklady

Pro vstup občana České republiky na území Irácké republiky je vyžadován pas (cestovní, služební, diplomatický) České republiky s dobou platnosti nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu.

Irácké diplomatické a konzulární úřady v zahraničí vydají víza zahraničním obchodníkům po předložení:

  • pozvání od irácké úřední instituce
  • potvrzení MZV země žadatele společně s potvrzením obchodní komory (rejstříku) dokládající žadatelovu obchodní kvalifikaci

Doporučujeme, aby čeští občané měli po celou dobu pobytu v Iráku při sobě kromě cestovního pasu s platným vízem rovněž kopii pozvání, na jehož základě získali irácké vízum.

Upozorňujeme, že irácké úřady mohou v případě jiných než obchodních cest žádat další doklady prokazující účel cesty.

Víza, režim vstupu, přihlašovací povinnost

Vstupní vízum je nutné mít již před vstupem na území Irácké republiky; vydává Velvyslanectví Iráku v Praze (s výjimkou cest do Regionu iráckého Kurdistánu).

Imigrační důstojníci na mezinárodním letišti Bagdád provádějí důslednou a pečlivou kontrolu dokladů, chtějí znát důvod cesty, místo pobytu aj. Hovoří většinou pouze arabsky, znalost angličtiny je velmi nízká.

Při pobytu delším než 10 dnů je povinnost přihlásit se na Ministerstvu vnitra; doporučujeme ihned po příletu kontaktovat Velvyslanectví České republiky.

Celní a devizové předpisy

Předpisy a pravidla jsou srovnatelná s ostatními zeměmi regionu. Doporučujeme nedovážet předměty a zboží neslučující se s islámskými náboženskými předpisy (zejména alkohol).

Vzhledem k omezení pohybu a minimálních možností bezhotovostního platebního styku doporučujeme mít dostatečnou finanční hotovost v USD.

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

V zemi efektivně nefunguje zdravotnická pomoc ani záchranná služba. Při pobytu v Bagdádu je možné v neodkladných případech využít lékařskou pomoc v nemocnici a zdravotnických zařízeních v tzv. zelené (mezinárodní) zóně (nemocnice Ibn Síná - tel. 0790 134 4956).  V ostatních částech Bagdádu je zdravotnická pomoc k objednání na tel. 0770 442 9300 nebo 0790 192 2458 (nemocnice Jarmúk) nebo tel. 5376641 (stálá linka, Červený půlměsíc).

Policie  - nouzové 130 (01130 při volání z mobilního telefonu)

Klima

V letních měsících (květen až září) panují v Iráku extrémní klimatické podmínky, kdy teplota ve stínu přesahuje i 50°C. Z důvodu nedostatku vodních srážek jsou časté tropické písečné bouře (chamsín), které někdy trvají 2-3 dny.