عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akce k připomenutí stého výročí vyhlášení ČSR

Velvyslanectví České republiky v Bagdádu zorganizovalo několik akcí k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.
 

Dne 1. listopadu se v areálu velvyslanectví uskutečnil charitativní bazar a ukázka výroby skleněných šperků. Tato událost také sloužila jako představení nově rekonstruované budovy ambasády diplomatickému sboru a přátelům ambasády. Při akci vystoupil s hudebním programem hudební soubor tvořený chlapci domu pro sirotky „Creative House Foundation“. Obrazy dětí tohoto zařízení pak byly předmětem dražby. Dále byly v prostorách velvyslanectví 4 stánky mladých začínajících podnikatelů, kteří tímto byli představeni bagdádské mezinárodní komunitě. Jejich výdělky, jakož i výtěžek z dražby, v celkové výši 1200 USD byl předán domu pro sirotky. Na akci dále představila výrobu designových skleněných šperků česká šperkařka Alena Chládková.

Paní Chládková pak 2. listopadu předváděla proces výroby skleněných šperků v hotelu Babylon, který je oblíbeným místem setkávání jak Iráčanů, tak také mezinárodní komunity v Bagdádu. Jedna z místních televizí odvysílala reportáž o této ukázce, v jejímž rámci rovněž krátce promluvil velvyslanec Jan Vyčítal.

Dne 4. listopadu se pak v hotelu Babylon uskutečnila státní recepce k oslavě 100. výročí. Velvyslanec Jan Vyčítal v projevu mj. zmínil zvláštní situaci zemí jako je ČR nebo Irák, které jsou v geografickém centru významných oblastí, nebo nutnost věnovat transformaci po obtížných létech náležitou pozornost. Dále připomněl 60. výročí navázání diplomatických styků mezi Českou a Iráckou republikou. S projevem o důležitosti česko-iráckých vztahů rovněž vystoupil tajemník předsedy parlamentu Mohameda Halbúsího a Ala Talabání, poslankyně iráckého parlamentu. Na akci, které se zúčastnilo okolo 200 hostů, opět vystoupilo hudební těleso z „Creative House Foundation“, které kromě několika iráckých písniček pro zábavu rovněž předneslo iráckou a českou hymnu. Na recepci se svým protějškům představil zástupce přidělence obrany ČR akreditovaného pro Jordánsko s přiakreditací pro Irák, dále se účastnili představitelé českých jednotek působících v misi Koalice proti Daeš v Iráku.  Součástí prezentace výročí bylo také představení partnerů recepce, firem Tatra Defence Industrial Ltd., Aero Vodochody, Technoexport a Lázně Darkov.

Všechny akce k výročí přilákaly velkou pozornost zejména mezinárodní komunity, zástupců iráckého ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany a přátel Česka v Iráku. Irácká strana popřála České republice i prostřednictvím zaslaných květin a blahopřejných vzkazů.

Projev velvyslance Jana Vyčítala (Anglicky) (DOCX, 15 KB)