عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní program pro výcvik irácké policie posílili čeští policejní experti

Dne 31. března 2017 dorazila pětičlenná skupina expertů Policie České republiky do Bagdádu, kde zapojí své síly do výcvikového programu Globální koalice proti ISIL pro nové rekruty irácké policie. 

Výcvik probíhá pod velením mise italských karabiníků (Carabinieri), jejíž – v současnosti 65členný – kontingent na území Iráku zahájil projekt již v roce 2015. Výcvik, který pokrývá nejrůznější oblasti policejní expertízy – od forenzních vyšetřovacích metod přes eliminaci výbušných zařízení až po kontrolu civilních davových situací – dosud celkem absolvovalo již na 7000 příslušníků irácké federální policie i lokálních policejních sborů.

Čeští policisté jsou spolu se španělskými první mezinárodní posilou týmu Carabinieri, který by se měl s účastí dalších států perspektivně rozšířit až na 130 instruktorů.

Zatímco vojenská kampaň proti extremistickému hnutí ISIL se díky úspěchům na frontě v městě Mosul snad již přiblížila ke svému vítěznému završení, bezpečnostní situace na územích osvobozených od ISIL zůstává velmi nestabilní. Na řadě těchto území je po přestálé krizi zapotřebí místní policejní síly znovu vybudovat téměř od základu. Tento úkol je považován za jednu z vůbec největších výzev pro udržení a upevnění stability Iráku ve výhledové fázi po ukončení válečných operací proti ISIL.