عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polní chirurgy Armády ČR na západě Iráku navštívil náčelník gen. štábu J. Bečvář

Náčelník Generálního štábu AČR gen. Josef Bečvář dne 22.3.2017 podpořil svou návštěvou 17-členný tým chirurgů české armády, kteří od prosince 2016 působí v náročných polních podmínkách na mezinárodní vojenské základně Ajn al-Asad v západoirácké provincii Anbár.

Základna leží v poušti poblíž údolí řeky Eufrates, asi 200 km západně od Bagdádu. Válečná fronta proti extremistickému hnutí ISIL leží o pouhých 20 km dále na západ. Přestože hlavní těžiště bojů Irácké armády s ISIL se nyní nachází na severu země v oblasti Mosulu, čeští vojenští chirurgové v Ajn al-Asad zachraňují životy a zdraví jak iráckým vojákům raněným při častých menších ozbrojených střetech na nedaleké frontě, tak i civilistům, kteří se stávají oběťmi výbušných zařízení nastražených ISIL či vážných neválečných zranění, pro něž v oblasti chybí dostatečná civilní lékařská péče. Čeští vojenští lékaři a zdravotníci na základně pracují po boku (často doslova, na jednom operačním sále) kolegů z armád USA, Velké Británie a Dánska. Pořádají také odborné semináře pro lékaře a zdravotníky irácké armády, kteří působí v samostatné, sousedící části základny.

Českému polnímu chirurgickému týmu se během návštěvy dostalo slov velkého uznání jak z úst samotného gen. Bečváře, tak i amerického a iráckého velení základny. Nasazení týmu by mělo trvat do konce května 2017.

Vedle polního chirurgického týmu v Ajn al-Asad působí v současnosti v Iráku pod záštitou Globální koalice proti ISIL ještě druhá mise Armády ČR - letecký poradní tým, který cvičí irácké vojenské piloty v řízení lehkých bojových letounů L-159 Alca na vojenské základně v Baladu.

Slavnostní přivítání náčelníka Generálního štábu AČR iráckým velitelem základny Ajn al-Asad

Slavnostní přivítání náčelníka Generálního štábu AČR iráckým velitelem základny Ajn al-Asad

Nástup Polního chirurgického týmu AČR při příjezdu gen. Bečváře

Nástup Polního chirurgického týmu AČR při příjezdu gen. Bečváře