عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce k státnímu svátku ČR v Bagdádu

Dne 25. 10. 2017 proběhla v reprezentačních prostorách hotelu Warwick Babylon Baghdad státní recepce České republiky u příležitosti státního svátku země. Recepce se zúčastnilo zhruba 180 hostů z řad státních orgánů Irácké republiky, diplomatického sboru, představitelů iráckých politických, náboženských, humanitárních a kulturních organizací a také českých výcvikových misí Armády ČR a Policie ČR v zemi.

V úvodu akce zazněly krátké klavírní úryvky z děl Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha, které přednesla česká rodačka, klavíristka Nataša al-Rádí, a výběr šansonů v podání uměleckého dua Irena Kristeková (zpěv) a Zdeněk Dočekal (klavír). Následoval projev velvyslance ČR J. Vyčítala, který – v atmosféře doznělé hudby – vyzval ke společnému úsilí o využití vojenské porážky hnutí ISIL k budování nového Iráku na principu pokojného soužití a vzájemného naslouchání. Vyjádřil naději, že se rozvíjející se bilaterální spolupráci mezi ČR a Irákem podaří obohatit o výraznější rozměr vědecko-technologický, vzdělávací a kulturní. Předal kytici paní al-Rádí, jejíž velvyslancem zmíněný životní příběh – provdala se do Iráku před více než 50 lety a setrvala zde se svým manželem navzdory všem těžkostem, které zemi postihly – vyvolal pohnutí přítomných. Velvyslanec rovněž poděkoval sponzorům akce včetně společností Aero Vodochody, a.s., a Tatra a.s., která letos slaví 120 let od svého založení.

Blahopřejnou zdravici za hostitelskou zemi přednesl ředitel Odboru diplomatického protokolu MZV Iráku v zastoupení ministra zahraničních věcí, který se omluvil z důvodu pracovní cesty mimo Irák.

Výstavu dále doprovázela výstava českých komerčních výrobků z broušeného skla a fotografie české fotoreportérky Jarmily Štukové z válečného Iráku (roky 2015–2016).

Velvyslanec J. Vyčítal

Velvyslanec J. Vyčítal

Státní hymna v podání I. Kristekové a Z. Dočekala

Státní hymna v podání I. Kristekové a Z. Dočekala

f3

f3

f4

f4

pianistka Nataša al-Rádí

pianistka Nataša al-Rádí