عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR pomáhá v iráckém Kurdistánu

Generální konzulát ČR v Erbílu úspěšně implementuje v Iráku program vlády ČR na podporu stabilizace a rekonstrukce země. V letech 2019 a 2020 bylo realizováno 8 projektů v celkové hodnotě více než 27 milionů Kč zaměřených především na české dodávky zařízení a vybavení do zdravotnictví. V tomto oboru získaly české firmy díky realizovaným projektům významný referenční potenciál. Rozvojově-humanitární nástroj účelově vázaných peněžních darů tak vedle stabilizace a obnovy cílových institucí přináší využitelné reference pro české dodavatele a zvyšuje synergický efekt českých bezpečnostních, humanitárních a rozvojových aktivit v zemi.

Jedním z takových projektů v Iráku, resp. iráckém Kurdistánu, byla dodávka zdravotnického vybavení pro novou nemocnici Maryamana v Erbílu. Šlo zejména o nástěnné rampy pro lůžkovou část, vyšetřovací lampy a novorozenecká vyhřívaná lůžka. Jako dodavatel byla vybrána firma MZ Liberec a.s. Nemocnice je připravena poskytovat lékařské služby všem pacientům a komunitám bez ohledu na vyznání nejen v Regionu iráckého Kurdistánu, ale i v širším Iráku.

Firma Linet s.r.o. pak dodává zdravotnické vybavení pro Pediatrickou fakultní nemocnici v Sulejmánii a firma TSE s. r. o. realizuje dodávku zdravotní techniky pro nemocnici v provincii Duhok, kde se aktuálně nachází většina ze 1,4 mil. vnitřně vysídlených osob.

„Českým firmám se v návaznosti na realizace dodávek v rámci vázaných peněžních darů v iráckém Kurdistánu dále daří využívat získané a posílené reference k dalším obchodním aktivitám v Iráku“ oceňuje přidanou hodnotu účelově vázaných darů ministr Tomáš Petříček.

V letošním roce jsou rozpracovány implementace dalších projektů zaměřených na komplexní dodávky zdravotnického zařízení a vybavení jako například celkové vybavení porodního nebo operačního sálu sestavené z výrobků firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. Jedná se zejména o tzv. „česká porodní hnízda“ pro zdravotní péči v provincii Halabdža, provincii Duhok a provincii Erbíl a o dva operační sály pro město Erbíl. Dodávky budou zastřešeny firmou MZ Liberec a.s.

V průběhu realizací projektů účelově vázaných peněžních darů nalezly firmy MZ Liberec, Linet i TSE své místní zástupce.

Galerie


ČR pomáha v iráckém Kurdistánu