english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak se tam dostanu?

Neplánujete-li v Ázerbájdžánu strávit více než 30 dnů, nemusíte chodit na ambasádu – prostřednictvím portálu https://evisa.gov.az/en/ si můžete vyřídit jednorázové elektronické vízum, a to do 3 pracovních dnů za 23 USD a do 3 hodin za 50 USD.

V případě delšího pobytu je nadále nutno žádat žádat o vízum na ázerbájdžánském velvyslanectví: seznam potřebných dokladů a další potřebné informace naleznete na webu MZV Ázerbájdžánu (http://mfa.gov.az/content/918).

V případě pobytu delšího 15 dnů se cizinec s pomocí ubytovatele musí registrovat na Státní migrační službě, a to buď na její pobočce v příslušném regionálním centru, v příslušném středisku ASAN nebo online; bližší informace naleznete na https://migration.gov.az/home/calculator

 

Bývalá karabašská konfliktní zóna a hranice s Arménií

Vstupem z Arménie do části ázerbájdžánského území, již od 10. listopadu 2020 kontrolují ruská vojska (lačinský koridor a větší část bývalé Náhorno-karabašské autonomní oblasti) bez oficiálního souhlasu ázerbájdžánských orgánů se cizinec dopouští narušení hraničního režimu Ázerbájdžánské republiky; dozví-li se o tom její orgány, bude mu do budoucna znemožněn vstup do země jako nežádoucí osobě. Seznam takových osob je zveřejněn na webu MZV (http://www.mfa.gov.az/folder/file/illegally_visited.pdf). Vzhledem ke kontaminaci protitankovými a protipěchotními minami a nevybuchlou municí důrazně nedoporučujeme navštěvovat ani ty části bývalé karabašské konfliktní zóny, nad nimiž roku 2020 převzal kontrolu Ázerbájdžán.

 

Letecká doprava

Mezinárodní letiště Heydara Aliyeva (https://www.airport.az) je se světem propojeno poměrně hustou sítí leteckých linek. Z ČR je obecně nejvýhodnější spojení přes Istanbul (společnosti AZAL, Turkish Airlines, AnadoluJet, Buta Airways a Pegasus), Kyjev (AZAL, Ukraine International Airlines, Buta Airways); linku Budapešť – Baku zajišťuje nízkonákladová společnost WizzAir. Národní aerolinie AZAL (https://www.azal.az/en/) zajišťují kromě části mezinárodních spojů i lety mezi Baku a největšími ázerbájdžánskými městy včetně Nachičevanu – hlavního města Nachičevanské autonomní republiky. Ta tvoří územní exklávu oddělenou od zbytku země arménským územím a z ostatních částí Ázerbájdžánu je vedle spojení leteckého dostupná jen přes íránské území (nutné je vízum) či zdlouhavou cestou přes Gruzii a Turecko.

Nejlevnější spojení mezi bakuským letištěm a stanicí metra 28 May v centru města zajišťuje pohodlný autobus Airport Express (https://www.aeroexpress.az/): cesta vyjde na 1,3 manatů (ca. 16 Kč), koupíte-li si za 2 manaty dobíjecí „lítačku“ Baku Card, jež platí i na linkách metra a autobusů MHD. Prověřenou taxislužbu lze kontaktovat na ázerbájdžánském čísle 189 (operátoři hovoří anglicky a rusky); o ceně (cesta z letiště do centra vyjde asi na 15 manatů) budete předem informováni textovou zprávou. Ostatní taxislužby jsou zpravidla dražší; v případě jejich využití je více než žádoucí domluvit se na ceně před nasednutím do vozu. Doporučit je možno i službu Bolt, případně Uber.

 

Po zemi (a po Kaspickém moři)

Pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. hraniční přechody s Ruskem, Gruzií, Tureckem a Íránem jsou v rámci zvláštního karanténního režimu, vyhlášeného vládou v reakci na pandemii COVID-19, otevřeny jen držitelům zvláštního povolení. Následující informace znovunabydou relevance až po znovuotevření pozemních a námořních hranic, jehož termín dosud není znám. Na hranici je nutno zaplatit silniční daň podle článku 211 Daňového zákoníku Ázerbájdžánské republiky (viz http://www.taxes.gov.az/uploads/qanun/2015/vergi_mecellesi_eng.pdf).

Baku má přímé osobní železniční spojení s Tbilisi (vlak urazí vzdálenost přes noc, „plackart“ vyjde na něco přes 300 Kč), Moskvou, Rostovem či Charkovem: jízdenky lze zakoupit na https://ticket.ady.az/en/sale/az. Z bakuského autobusového nádraží u stanice metra Avtovağzal jezdí dálkové spoje nejen do všech nejdůležitějších měst Ázerbájdžánu, ale i do Tbilisi, Istanbulu, Krasnodaru, Moskvy či Teheránu; bližší informace o spojích a cenách naleznete na http://www.bbak.az/index.php?lng=e. S turkmenským přístavem Türkmenbaşy a kazašským Aktau spojují Baku, resp. blízký Ələt, „trajekty“. Počítáte-li s tímto potenciálně dobrodružným způsobem dopravy, obrňte se trpělivostí, a to především v případě spojení mezi Ázerbájdžánem a Turkmenistánem, jehož vízová politika je nadále restriktivní; transkaspická námořní doprava je v první řadě nákladní a cestovatelé vybavení autem (nebo jen batohem) musí někdy vyčkat i několik dní.