english  azərbaycan dili / по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak se tam dostanu?

Neplánujete-li v Ázerbájdžánu strávit více než 30 dnů, nemusíte chodit na ambasádu - prostřednictvím portálu https://evisa.gov.az/en/ si můžete vyřídit jednorázové elektronické vízum, a to do 3 pracovních dnů za 23 USD a do 3 hodin za 50 USD.

Bývalá "karabašská konfliktní zóna" a hranice s Arménií

Vstup z Arménie do části ázerbájdžánského území, které Ázerbájdžánská republika získala zpět po 10. listopadu 2020 a do oblasti bývalé tzv. Náhorně-karabašské autonomní oblasti bez oficiálního souhlasu ázerbájdžánských orgánů je přísně kvalifikován ázerbájdžánskými úřady, jako závažný trestný čin „nelegální překročení státní hranice Ázerbájdžánské republiky“ a takovéto  trestné činy jsou v souladu se zákony Ázerbájdžánské republiky vyšetřovány vazebně. 

Vzhledem ke kontaminaci protitankovými a protipěchotními minami a nevybuchlou municí velmi důrazně nedoporučujeme navštěvovat ani ty části bývalé karabašské konfliktní zóny, nad nimiž roku 2020 převzala kontrolu Ázerbájdžánská republika.

V případě plánovaného delšího pobytu je nadále nutno žádat žádat o vízum na ázerbájdžánském velvyslanectví. V případě pobytu delšího 15 dnů se cizinec s pomocí ubytovatele musí registrovat na Státní migrační službě, a to buď na její pobočce v příslušném regionálním centru, v příslušném středisku ASAN nebo online.

Letecká doprava

Mezinárodní letiště Heydara Aliyeva je se světem propojeno poměrně hustou sítí leteckých linek. Národní aerolinie AZAL zajišťují kromě části mezinárodních spojů (mj. i přímého spojení Baku s Prahou) i lety mezi Baku a největšími ázerbájdžánskými městy včetně Nachičevanu – hlavního města Nachičevanské autonomní republiky. Ta tvoří územní exklávu oddělenou od zbytku země arménským územím a z ostatních částí Ázerbájdžánu je vedle spojení leteckého dostupná jen přes íránské území (nutné je vízum) či zdlouhavou cestou přes Gruzii a Turecko.

Nejlevnější spojení mezi bakuským letištěm a stanicí metra 28 May v centru města zajišťuje pohodlný autobus Airport Express. 2 manaty (ca. 1 EUR) stojí dobíjecí „lítačka“ Baku Card; ta platí na linkách metra i autobusů MHD, kde jedna jízda vyjde na 0,4 manatu, jen z letiště je o něco dražší. Prověřenou taxislužbu lze kontaktovat na čísle 189 (operátoři hovoří anglicky a rusky); o ceně budete předem informováni textovou zprávou. Ostatní taxislužby jsou zpravidla dražší; v případě jejich využití je více než žádoucí domluvit se na ceně před nasednutím do vozu. Jako nejlevnější lze doporučit služby Bolt a Uber; jízda s nimi z letiště do centra Baku vyjde na ca. 15 manatů.

 

Po zemi (a po Kaspickém moři)

Pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. hraniční přechody s Ruskem, Gruzií, Tureckem a Íránem jsou v rámci zvláštního karanténního režimu, vyhlášeného vládou v reakci na pandemii COVID-19, otevřeny jen držitelům zvláštního povolení. Následující informace znovunabydou relevance až po znovuotevření pozemních a námořních hranic, jehož termín dosud není znám. Na hranici je nutno zaplatit silniční daň podle čl. 211 Daňového kodexu.

Baku má přímé osobní železniční spojení s Tbilisi (vlak urazí vzdálenost přes noc, „plackart“ vyjde na něco přes 300 Kč): jízdenky lze zakoupit na webu Ázerbájdžánských drah. Z bakuského autobusového nádraží u stanice metra Avtovağzal jezdí dálkové spoje nejen do všech nejdůležitějších měst Ázerbájdžánu, ale i do Tbilisi, Istanbulu, Krasnodaru, Moskvy či Teheránu. S turkmenským přístavem Türkmenbaşy a kazašským Aktau spojují Baku, resp. blízký Ələt, „trajekty“. Počítáte-li s tímto potenciálně dobrodružným způsobem dopravy, obrňte se trpělivostí, a to především v případě spojení mezi Ázerbájdžánem a Turkmenistánem, jehož vízová politika je nadále restriktivní; transkaspická námořní doprava je v první řadě nákladní a cestovatelé vybavení autem (nebo jen batohem) musí někdy vyčkat i několik dní.