english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Ázerbájdžánu v podmínkách pandemie koronaviru

V návaznosti na rozhodnutí vlády ČR ze dne 23. dubna 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího vycestování z území ČR informuje Velvyslanectví ČR v Baku o trvajících omezeních spojených s cestami do Ázerbájdžánské republiky.

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo zahraničních věcí nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra ČR.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

V současnosti neexistuje způsob, jak by se občan ČR dostal na území Ázerbájdžánu či je využil k tranzitu. Přinejmenším do 1. července 2020 jsou přerušeny všechny komerční letecké spoje do Baku a nejméně do 15. června 2020 jsou s výjimkou nákladní dopravy a repatriace občanů uzavřeny i všechny pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. pozemní hraniční přechody s Ruskem, Íránem, Gruzií i Tureckem. Všechny osoby přijíždějící do Ázerbájdžánu ze zahraničí (tč. pouze repatrianti) jsou automaticky umísťovány do 2- až 3-týdenní karantény. Vzhledem k pozastavení výdeje elektronických víz ASAN je v současnosti nutno o víza žádat na ázerbájdžánských velvyslanectvích, resp. konzulátech, jež mají na vyřízení žádostí 15-denní lhůtu.

 

OPATŘENÍ (VČETNĚ OBLASTI DOPRAVY):

Žádáme občany ČR, aby dodržovali ázerbájdžánskou vládou vyhlášený zvláštní karanténní režim, za jehož porušení hrozí pokuta ve výši až 5000 manatů (ca. 70 000 Kč) či trest odnětí svobody až na 3 roky, resp. na 5 let v případě následků v podobě úmrtí. S platností do 15. června je v rámci karanténního režimu zakázáno shromažďování skupin o více než 10 osobách na veřejných prostranstvích, uzavřeny jsou mešity aj. modlitebny, školy, knihovny, kina a divadla, do odvolání byly zrušeny kulturní akce, zatímco akce sportovní probíhají před prázdnými tribunami. Otevírací doba stravovacích zařízení je omezena do 22. h; rozvážkové a take-away služby fungují bez časových omezení. Ve stravovacích zařízeních po celé zemi je dosud zakázáno poskytovat hostům vodní dýmky. Cestování mezi bakuskou aglomerací, zahrnující i město Sumgait a Abšeronský rajon, a zbytkem republiky je nadále možné jen na základě povolení.

Během prvního červnového víkendu (od soboty na 6. června 2020 do 6. hodiny v pondělí 8. června) a pravděpodobně i nejméně dvou víkendů následujících je v nejrizikovější ("oranžové") epidemiologické zóně, zahrnující vedle bakuské aglomerace aktuálně i města Gandža a Lankaran, vyhlášen absolutní zákaz vycházení a automobilové dopravy, spojený mj. i s uzavřením všech obchodů a lékáren; kdo potřebuje opustit dům s ohledem na urgentní potřebu lékařského ošetření či účast na pohřbu blízkého člena rodiny, musí zavolat na policejní linku 102.

Dne 29. května byla v Ázerbájdžánu zavedena povinnost nosit roušku na zastávkách i v prostředcích hromadné dopravy, ve vozech taxislužby, ve zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat požadovanou sociální distanci (1,5 - 2 m). Pokuta za porušení pravidel nošení roušek činí 50 manatů (ca. 700 Kč) v případě fyzických osob a až čtyřnásobek u osob právnických, přičemž v případě porušení opakovaného zaplatí příslušná osoba dvojnásobek pokuty první.

Lidé, u nichž se v Ázerbájdžánu projeví příznaky koronaviru, by měli bez odkladu volat záchrannou službu (tel. číslo 103), pro cizince byla zřízena i "horká linka" (tel. číslo 1542).

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Operativní štáb pro boj s koronavirem při ázerbájdžánské vládě zřídil v zájmu informování veřejnosti "horké linky" +994 12 4924161, +994 12 4927554, +994 12 5050330 a + 994 12 5051333. Operativním štábem provozovaný informační portál je k dispozici pouze v ázerbájdžánštině. Ze zdrojů v angličtině a ruštině stojí za zmínku web Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění.