english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Ázerbájdžánu v podmínkách karanténního režimu

Ázerbájdžánská vláda v březnu 2020 vyhlásila v reakci na šíření infekce COVID-19 zvláštní karanténní režim, jehož platnost byla nejnověji prodloužena do konce května 2021. Velvyslanectví ČR v Baku doporučuje realizovat cesty do Ázerbájdžánu jen v naléhavých a nezbytných případech.

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Přinejmenším do 31. května 2021 je přerušeno pravidelné letecké spojení mezi Baku a zahraničím; s výjimkou nákladní dopravy a repatriace občanů jsou uzavřeny i všechny pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. pozemní hraniční přechody s Ruskem, Íránem, Gruzií i Tureckem. V současnosti neexistuje způsob, jak by občan ČR využil území Ázerbájdžánu k tranzitu; občané ČR/EU s dlouhodobým či trvalým pobytem na území Ázerbájdžánu se tam v březnu/dubnu 2021 dostanou prostřednictvím zvláštních (kvazi-pravidelných) letů do Baku zajišťovaných společností AZAL z Istanbulu (spojení mezi oběma velkoměsty zajišťují také Turkish Airlines, AnadoluJet a Buta Airways), z Kyjeva (rovněž s Ukraine International Airlines a Buta Airways) a Moskvy (i s Aeroflotem) a společností Buta Airways z Tbilisi. Před podstoupením cesty si musí občané ČR ověřit její podmínky s Velvyslanectvím Ázerbájdžánu v Praze i s Velvyslanectvím ČR v Baku, a to zejména s ohledem na povinné předkládaní nejvýše 48 h starého potvrzení o negativním testu na COVID-19 pasažéry letů do Ázerbájdžánu v souladu s rozhodnutím Kabinetu ministrů Ázerbájdžánské republiky č. 199 ze dne 11. června 2020; odbavení po příletu do Ázerbájdžánu je rychlejší, předloží-li pasažér potvrzení opatřené QR kódem. Výdej elektronických víz ASAN je přerušen; příslušné ázerbájdžánské orgány vyřizují žádosti o víza v zákonné 15-denní lhůtě.

OPATŘENÍ (VČETNĚ OBLASTI DOPRAVY):

Žádáme občany ČR, aby dodržovali ázerbájdžánskou vládou vyhlášený zvláštní karanténní režim, za jehož porušení hrozí pokuta ve výši až 11000 manatů (ca. 150 000 Kč) či trest odnětí svobody (až na 5 let v případě následků v podobě úmrtí). MHD jezdí jen ve všedních dnech, provoz bakuského metra je přerušen; povoleny jsou taxislužby. Celostátně je zakázáno shromažďování skupin o více než 10 osobách na veřejných prostranstvích, uzavřeny jsou mešity aj. modlitebny, knihovny, kina a divadla.

Povinnost nosit roušku platí na ulici, v prostředcích hromadné dopravy, ve vozech taxislužby, ve zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat požadovanou sociální distanci (1,5 - 2 m). Pokuta za porušení pravidel nošení roušek činí 100 manatů v případě fyzických osob a až čtyřnásobek u osob právnických, přičemž v případě porušení opakovaného zaplatí příslušná osoba dvojnásobek pokuty první.

Lidé, u nichž se v Ázerbájdžánu projeví příznaky koronaviru, by měli bez odkladu volat záchrannou službu (tel. číslo 103), pro cizince byla zřízena i "horká linka" (tel. číslo 1542).

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Operativní štáb pro boj s koronavirem při ázerbájdžánské vládě zřídil v zájmu informování veřejnosti "horké linky" +994 12 4924161, +994 12 4927554, +994 12 5050330 a + 994 12 5051333. Operativním štábem provozovaný informační portál je k dispozici pouze v ázerbájdžánštině. Ze zdrojů v angličtině a ruštině stojí za zmínku web Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění.