english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Ázerbájdžánu v podmínkách karanténního režimu

V návaznosti na rozhodnutí vlády ČR ze dne 23. dubna 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího vycestování z území ČR informuje Velvyslanectví ČR v Baku o trvajících omezeních spojených s cestami do Ázerbájdžánské republiky.

Vláda v březnu 2020 vyhlásila v reakci na šíření infekce COVID-19 zvláštní karanténní režim, jehož platnost byla nejnověji prodloužena do konce ledna 2021. Velvyslanectví ČR v Baku doporučuje realizovat cesty do Ázerbájdžánu jen v naléhavých a nezbytných případech.

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Přinejmenším do 31. ledna 2021 je přerušeno pravidelné letecké spojení mezi Baku a zahraničím; s výjimkou nákladní dopravy a repatriace občanů jsou uzavřeny i všechny pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. pozemní hraniční přechody s Ruskem, Íránem, Gruzií i Tureckem. V současnosti neexistuje způsob, jak by občan ČR využil území Ázerbájdžánu k tranzitu; vstup na území Ázerbájdžánu je počínaje 1. červencem 2020 možný pro občany ČR, kteří mají v Ázerbájdžánu dlouhodobý nebo trvalý pobyt prostřednictvím letů do Baku zajišťovaných aktuálně z Istanbulu společnostmi AZAL a Turkish Airlines; 30. prosince 2020 obnovují Ukraine International Airlines linkové spojení Kyjev-Baku-Kyjev. Před podstoupením cesty si musí občané ČR ověřit její podmínky s Velvyslanectvím Ázerbájdžánu v Praze i s Velvyslanectvím ČR v Baku, a to zejména s ohledem na povinné předkládaní nejvýše 48 h starého potvrzení o negativním testu na COVID-19 pasažéry charterových letů do Baku v souladu s rozhodnutím Kabinetu ministrů Ázerbájdžánské republiky č. 199 ze dne 11. června 2020. Vzhledem k pozastavení výdeje elektronických víz ASAN je v současnosti nutno o víza žádat na ázerbájdžánských velvyslanectvích, resp. konzulátech, jež mají na vyřízení žádostí 15-denní lhůtu.

OPATŘENÍ (VČETNĚ OBLASTI DOPRAVY):

Žádáme občany ČR, aby dodržovali ázerbájdžánskou vládou vyhlášený zvláštní karanténní režim, za jehož porušení hrozí pokuta ve výši až 11000 manatů (ca. 150 000 Kč) či trest odnětí svobody (až na 5 let v případě následků v podobě úmrtí). Po dobu zostření karanténního režimu, jež bylo vyhlášeno s platností do 18. ledna 2021, přerušují po celé zemi s výjimkou online prodeje činnost všechny obchody kromě potravin a lékáren a s výjimkou prodeje přes okénko a prostřednictvím rozvážky i všechna stravovací zařízení. Ve stejném období platí s výjimkou osob se zvláštním služebním povolením zákaz výjezdu a vjezdu do nejrizikovější epidemiologické zóny, zahrnující mj. bakuskou aglomeraci včetně Sumgaitu a města Gandža, Mingačevir, Lankaran a Šeki. V těchto oblastech je pohyb mimo domov povolen jen na základě příslušnými státními orgány vydávaných zvláštních povolení vázaných na výkon práce či povolenek vydávaných prostřednictvím SMS nebo Správou regionálních zdravotnických středisek (TƏBİB) provozované aplikace e-Təbib nejvýše jednou denně za účelem procházky, nákupu, využití poštovních a bankovních služeb či nutné návštěvy úřadu. MHD jezdí jen ve všedních dnech, provoz bakuského metra je do konce ledna 2021 přerušen; povoleny jsou taxislužby. Celostátně je zakázáno shromažďování skupin o více než 10 osobách na veřejných prostranstvích, uzavřeny jsou mešity aj. modlitebny, knihovny, kina a divadla.

Povinnost nosit roušku platí na ulici, v prostředcích hromadné dopravy, ve vozech taxislužby, ve zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat požadovanou sociální distanci (1,5 - 2 m). Pokuta za porušení pravidel nošení roušek činí 100 manatů v případě fyzických osob a až čtyřnásobek u osob právnických, přičemž v případě porušení opakovaného zaplatí příslušná osoba dvojnásobek pokuty první.

Lidé, u nichž se v Ázerbájdžánu projeví příznaky koronaviru, by měli bez odkladu volat záchrannou službu (tel. číslo 103), pro cizince byla zřízena i "horká linka" (tel. číslo 1542).

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Operativní štáb pro boj s koronavirem při ázerbájdžánské vládě zřídil v zájmu informování veřejnosti "horké linky" +994 12 4924161, +994 12 4927554, +994 12 5050330 a + 994 12 5051333. Operativním štábem provozovaný informační portál je k dispozici pouze v ázerbájdžánštině. Ze zdrojů v angličtině a ruštině stojí za zmínku web Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění.