english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Ázerbájdžánu v podmínkách karanténního režimu

Ázerbájdžánská vláda v březnu 2020 vyhlásila v reakci na šíření infekce COVID-19 zvláštní karanténní režim, jehož platnost byla nejnověji prodloužena do konce listopadu 2021. Velvyslanectví ČR v Baku doporučuje realizovat cesty do Ázerbájdžánu jen v naléhavých a nezbytných případech. Občanům ČR, kteří se do této země rozhodnou vypravit, důrazně doporučujeme registrovat se před zahájením cesty v systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. hraniční přechody s Ruskem, Gruzií, Tureckem a Íránem jsou otevřeny jen občanům příslušných zemí či držitelům zvláštního povolení. Do Baku se občané ČR dostanou letecky, a to nejsnáze z Istanbulu společnostmi AZAL, Turkish Airlines, AnadoluJet, Buta Airways nebo Pegasus, z Budapešti (WizzAir), Frankfurtu (Lufthansa), Kyjeva (AZAL, Ukraine International Airlines, Buta Airways), Londýna (AZAL), Moskvy (AZAL, Aeroflot), Tel Avivu (AZAL, Arkia, Israir) a Tbilisi (Buta Airways).

Všichni občané ČR ve věku nad 1 rok musí při odletu směrem do Baku předkládat max. 72 h staré potvrzení o negativním PCR testu na COVID-19; občané ČR ve věku nad 18 let kromě rodinných příslušníků občanů Ázerbájdžánu a lidí s  dlouhodobým či trvalým pobytem v této zemi musí navíc předložit certifikát o plné vakcinaci proti COVID-19 či o nabytí imunity v důsledku překonání této nemoci. Takový certifikát musí občané ČR, kteří do Ázerbájdžánu cestují ze "zbytných" důvodů, např. za účelem obchodního jednání, návštěvy přátel či za účelem turistiky, předkládat při podání žádosti o vízum na Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze. Pouze držitelé takového certifikátu mohou rovněž podat žádost o vízum elektronické.

OPATŘENÍ:

Žádáme občany ČR, aby dodržovali ázerbájdžánskou vládou vyhlášený zvláštní karanténní režim, za jehož porušení hrozí pokuta ve výši až 11000 manatů (ca. 150 000 Kč) či trest odnětí svobody (až na 5 let v případě následků v podobě úmrtí). Vstup do ubytovacích a stravovacích zařízení, obchodních středisek a škol pod pokutou až 400 manatů zakázán osobám bez QR kódem opatřeného certifikátu o očkování proti COVID-19, o imunitě v důsledku prodělání této nemoci či o kontraindikaci znemožňující vakcinaci; v případě personálu výše uvedených typů zařízení činí pokuty až 5000 manatů. Kontrole certifikátů slouží zvláštní aplikace, jejímž prostřednictvím jsou filtrováni i návštěvníci budovy Caspian Plaza, kde sídlí Velvyslanectví ČR v Baku. Cizinci jsou dle rozhodnutí vládního operativního štábu pro boj s COVID-19 z 2. září 2021 do výše uvedených objektů vpouštěni i na základě vakcinačních certifikátů vydaných v zahraničí. Stejná omezení jako pro vstup do shora uvedených objektů platí i pro přepravu mezi jednotlivými rajony Ázerbájdžánské republiky, tj. i pro opuštění města Baku.

Povinnost nosit roušku platí v prostředcích hromadné dopravy, zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat sociální distanci (1,5 - 2 m). Pokuta za porušení pravidel nošení roušek činí 100 manatů v případě fyzických osob a až čtyřnásobek u osob právnických; v případě porušení opakovaného zaplatí příslušná osoba dvojnásobek pokuty první. Lidé, u nichž se v Ázerbájdžánu projeví příznaky koronaviru, by měli bez odkladu volat záchrannou službu (tel. číslo 103), pro cizince byla zřízena i "horká linka" (tel. číslo 1542).

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Operativní štáb pro boj s koronavirem při ázerbájdžánské vládě zřídil v zájmu informování veřejnosti "horké linky" +994 12 4924161, +994 12 4927554, +994 12 5050330 a + 994 12 5051333. Na webu Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění jsou k dispozici obecné informace o vývoji pandemie v Ázerbájdžánu a příslušné vládní dokumenty.

NÁVRAT DO ČR:

Ázerbájdžán je ve smyslu příslušného Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Před  odletem je nutno podstoupit PCR test na COVID-19; do ČR budou vpuštěni jen ti pasažéři přilétající z Ázerbájdžánu, jejichž potvrzení o negativním výsledku nebude v době příletu do ČR starší 72 h. Seznam ázerbájdžánských klinik, jež PCR testy provádějí, je zveřejněn na webu AZAL. Výsledky testů jsou po zadání příslušných údajů k dispozici v příslušné sekci webu Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění (viz uživatelský manuál).