english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Ázerbájdžánu a návratu do ČR

Ázerbájdžánská vláda v březnu 2020 vyhlásila v reakci na šíření infekce COVID-19 zvláštní karanténní režim, jehož platnost byla mezitím prodloužena přinejmenším do konce června 2022. Občanům ČR, kteří se do Ázerbájdžánu rozhodnou vypravit,  doporučujeme registrovat se před zahájením cesty v systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ ÁZERBÁJDŽÁNU

Pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. hraniční přechody s Ruskem, Gruzií, Tureckem a Íránem jsou v rámci zvláštního karanténního režimu otevřeny jen držitelům zvláštního povolení. Do Baku se občané ČR dostanou letecky, a to nejsnáze z Istanbulu společnostmi AZAL, Turkish Airlines, AnadoluJet, Buta Airways nebo Pegasus, z Budapešti (WizzAir), Frankfurtu (Lufthansa), Londýna (AZAL), Tel Avivu (AZAL), Tbilisi (Buta Airways), od května 2022 z Varšavy (LOT), BerlínaMilána a od 17. června 2022 i z Prahy (AZAL).

OČKOVANÉ OSOBY

Předložení certifikátu o plné vakcinaci proti COVID-19 (či o překonání této nemoci v uplynulých 6 měsících) je pro občany ČR ve věku nad 18 let jednou z podmínek vstupu na území Ázerbájdžánu. Bez certifikátu nelze ani podat žádost o vízum (to platí i pro vízum elektronické). Výjimkou jsou v tomto ohledu pouze lidé s dlouhodobým či trvalým pobytem v Ázerbájdžánu a rodinní příslušníci občanů této země. Předložením certifikátu je podmíněn vstup do hotelů, stravovacích zařízení, obchodních středisek a škol, ale i do budovy, v níž sídlí Velvyslanectví ČR v Baku a také cestování mezi jednotlivými rajony, tj. i opuštění města Baku. Dne 15. února 2022 omezil Ázerbájdžán dobu platnosti certifikátů o plné vakcinaci proti COVID-19 na 6 měsíců; předložení staršího certifikátu zahraničního v praxi nebrání vstupu, na území Ázerbájdžánu jsou však i v případě zahraničních dokumentů vyžadovány certifikáty o plné vakcinaci v posledních 6 měsících. Kdo nemá doklad o přeočkování (boosteru), tak teoreticky může přiletět do Ázerbájdžánu, nebude však ubytován v hotelu, obsloužen v restauraci apod.

TESTOVANÉ OSOBY

Potvrzení o negativním výsledku antigenního ani PCR testu není v žádném ohledu ekvivalentní certifikátu o vakcinaci proti COVID-19 či o překonání této nemoci.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Pro osoby disponující potvrzením o překonání COVID-19 v uplynulých 6 měsících platí stejná pravidla jako pro očkované osoby s certifikátem o plné vakcinaci (viz výše).  

DĚTI

Certifikátem o vakcinaci či prodělání COVID-19 se při cestě do Ázerbájdžánu ani během pobytu v této zemi nemusí prokazovat osoby ve věku do 18 let.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Lidé, u nichž se projeví příznaky, by měli hned volat záchrannou službu (tel. číslo 103); pro cizince byla zřízena i "horká linka" 1542. Povinná domácí, resp. hotelová karanténa v případě pozitivního testu trvá u nehospitalizovaných osob 7 dní.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Operativní štáb pro boj s COVID-19 při ázerbájdžánské vládě zřídil v zájmu informování veřejnosti linky +994 12 4924161, +994 12 4927554, +994 12 5050330 a + 994 12 5051333. Na webu Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění jsou k dispozici obecné informace o vývoji pandemie v Ázerbájdžánu a příslušné vládní dokumenty.