english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v procesu zpracování a vydávání schengenských víz od 2. února 2020

Dne 2. února 2020 vstoupí v účinnost novela Vízového kodexu, který je právním základem pro vydávání schengenských víz. Některé změny, které se dotknou i postupu při podávání žádostí o schengenská víza, shrnujeme níže.

Dochází k drobným změnám ve formuláři žádosti o schengenské vízum – aktuální formuláře si lze stáhnout zde.

Zavádí se vyšší poplatek za podání žádosti o schengenské vízum (80 €, děti ve věku 6-12 let pak 40 €); občanů Ázerbájdžánu se změna vízového poplatku netýká, zůstává pro ně ve výši 35 €.

Žádost lze podat nejdříve 6 měsíců (dosud 3 měsíce) a nejpozději 15 dnů před cestou; bude-li žádost podána později, může ji velvyslanectví či konzulát odmítnout.

V zemích, kde velvyslanectví či konzulát spolupracuje s vízovým centrem, tedy i v Ázerbájdžánu, bude nově možné podávat žádosti o schengenská víza pouze ve vízovém centru;  na velvyslanectví či konzulátu mohou v pro tento účel stanovené pracovní době podávat žádosti o schengenská víza rodinní příslušníci občanů členských států EU, držitelé diplomatických či služebních pasů jedoucí za oficiálním účelem a osoby, jejichž cesta je nutná z humanitárních důvodů.

Lhůta pro posouzení žádosti zůstává 10 dnů, lze ji ale již prodloužit pouze jednou, a to na 45 dnů (doposud šlo o prodloužení o 30, resp. 60 dnů).

Nově se upravují podmínky, za kterých lze udělit víza pro více vstupů. Nevzniknou-li v případě konkrétního žadatele důvodné pochybnosti o plnění podmínek vstupu, pak

  • žadatel, který za poslední 2 roky získal a v souladu s právními předpisy využil 3 schengenská víza pro jeden vstup, obdrží nově vízum pro více vstupů na 1 rok;
  • žadatel, který za poslední 2 roky získal a v souladu s právními předpisy využil vízum pro více vstupů na 1 rok, obdrží nově vízum pro více vstupů na 2 roky;
  • žadatel, který za poslední 3 roky získal a v souladu s právními předpisy využil vízum pro více vstupů na 2 roky, obdrží nově vízum pro více vstupů na 5 let.

Text Vízového kodexu v podobě platné od 2. února 2020 je k dispozici v příloze.

Vízový kodex k 2.2.2020 (PDF, 634 KB)